Vplyvný justičný boss, predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, teoreticky môže prísť o miesto. Nie len o to na Najvyššom súde, ale vôbec v súdnictve. Stratu jeho sudcovskej funkcie žiada ministerka Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) preto, že sa za Najvyšší súd neodvolal proti rozsudku bratislavského okresného súdu. Ten priznal jedenástim najvyšším sudcom spolu miliónové odškodné v rámci takzvaných antidiskriminačných žalôb.
Antidiskriminačné žaloby
Š. Harabin podľa ministerky nepodaním odvolania porušil ako predseda súdu okrem iného povinnosť využívať všetky prostriedky na ochranu štátneho majetku. Sudcovia žalovali Najvyšší súd za to, že mali nižšie platy ako ich kolegovia posudzujúci odvolania voči rozsudkom bývalého Špeciálneho súdu. O disciplinárnom návrhu ministerky bude rozhodovať Ústavný súd.
Ide už o druhé disciplinárne stíhanie, pri ktorom má byť Š. Harabin postihnutý za rešpektovanie rozhodnutia súdu. V prvom prípade Ústavný súd uznal Š. Harabina za vinného, že zmaril pokusy ministerstva financií vykonať na najvyššom súde kontrolu hospodárenia s verejnými prostriedkami. Súd, ktorému Š. Harabin predsedá, pritom predtým vydal rozsudok, podľa ktorého ministerstvo právo na takúto kontrolu nemalo. Š. Harabin sa preto chce v tomto prípade obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Kontrola hospodárenia
V najnovšom prípade Š. Harabin rešpektoval rozhodnutie prvostupňového súdu – Okresného súdu Bratislava I. V disciplinárnom stíhaní môže byť napríklad problém dokázať, či rozhodnutie Š. Harabina nepodať proti verdiktu odvolanie nemohlo byť teoreticky motivované snahou šetriť štátne peniaze a predlžovaním sporu nezvyšovať trovy konania. Samozrejme, iná otázka je etický rozmer antidiskriminačných žalôb a či vôbec majú relevantný právny základ – napríklad v súvislosti s tým, že o nich rozhodujú sudcovia, ktorí sami podali podobné žaloby.
Manipulácia so spismi
Ústavný súd doposiaľ nerozhodol o ešte inom návrhu ministerky spravodlivosti proti Š. Harabinovi. To sa týka podozrení, že Š. Harabin porušoval zákon, keď manipuloval s rozvrhom práce a elektronickým prideľovaním spisov jednotlivým sudcom Najvyššieho súdu. Ústavný súd mal pôvodne o tomto podaní rozhodovať pred letnými prázdninami, no pojednávanie bolo presunuté na neurčito. Ak by však súd uznal Š. Harabina za vinného či už v tomto prípade alebo vo veci najnovšieho podania ministerky, môže reálne prísť o sudcovskú funkciu. Dôvodom je práve to, že už raz bol uznaný za závažný disciplinárny delikt.
Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko