Funkcie predsedu Súdnej rady a predsedu Najvyššieho súdu SR by nemal zastávať jeden človek. Navrhuje to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS). Ak by návrh prešiel, Štefan Harabin by nebol predsedom Súdnej rady odo dňa účinnosti zákona.

Na zmenu Ústavy SR v parlamente bude Žitňanská potrebovať hlasy opozície. Tvrdí, že svoj návrh považuje za dobrý, je súčasťou programového vyhlásenia a je na strane Smer-SD, či sa za Štefana Harabina postaví. Najväčšia opozičná strana však už oznámila, že návrh nepodporí.

Ministerka spravodlivosti opätovne navrhuje, aby predsedovia súdov nemohli byť členmi Súdnej rady. Argumentuje tým, že majú zodpovednosť za stav na súdoch a tiež tým, že majú vzťah k ministrovi spravodlivosti, ktorý ich menuje a odvoláva. Pripomenula posledné voľby predsedu Najvyššieho súdu SR, kedy Harabina zvolila Súdna rada, keď bol ešte ministrom spravodlivosti. Žitňanská chce pri voľbe členov Súdnej rady zaviesť volebné obvody, ktoré by kopírovali obvody krajských súdov. Ich sudcovia by teda mali možnosť zvoliť svojho člena do Súdnej rady.

Smer kvôli Harabinovi meniť ústavu nechce

Najsilnejšia parlamentná strana Smer-SD nepodporí zámer ministerky oddeliť od seba funkcie Najvyššieho súdu (NS) SR a predsedu Súdnej rady SR tak, aby ich nemohol zastávať jeden človek. Novinárom to dnes oznámil poslanec Smeru-SD Róbert Madej.

Koalícii pripomenul, že to bola prvá vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), ktorá v roku 2001 v rámci veľkej novely ústavy zaviedla inštitút Súdnej rady SR a takúto kumulovanú funkciu. Madej zároveň zacitoval z vtedajšej dôvodovej správy k novelizácii ústavy, kde sa okrem iného uvádza, že "logickým dôsledkom takto koncipovanej Súdnej rady SR je aj ustanovenie o tom, že na jej čele stojí predseda NS ako reprezentant najvyššieho súdneho orgánu".

Na otázku, či nemá Harabin priveľké právomoci, Madej priamo neodpovedal. On sám sa údajne stotožňuje so spomínaným odôvodnením z roku 2001. Opozičný poslanec zároveň vyhlásil, že od kedy platí súčasný právny stav, nestalo sa nič také, čo by koalíciu oprávňovalo robiť tak zásadné zmeny v súdnictve a popierať vlastné reformy.

K Harabinovi ako k osobe sa Madej vyjadrovať nechcel. "Nie je mojou úlohou komentovať konkrétne osoby v súdnictve. Bol legálne zvolený a jeho funkčné obdobie, pokiaľ sa nestane nič výnimočné, je potrebné rešpektovať," apeloval.

Madej vníma kriticky aj ďalšie zámery rezortu spravodlivosti. Nepáči sa mu navrhovaná zmena volebného systému členov Súdnej rady  SR. "Ide o zmenu počas hry. Má prísť len niekoľko mesiacov predtým, ako dôjde k voľbám nových členov rady. Tá má byť začiatkom roka 2012. Koalícia chce politizovať súdnictvo a mení volebný systém tak, aby mohli svojimi novými predsedami súdov ovplyvňovať voľby do súdnej rady," tvrdí poslanec.

Negatívne vníma aj opätovný zámer znemožniť predsedom súdov byť zároveň aj členmi súdnej rady. "Začiatkom tohto roka NR SR odmietla tieto zmeny po tom, ako novelu zákona o súdnej rade vrátil prezident. Tieto ustanovenia parlament vypustil," pripomenul.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko