Prvý slovenský produkt, ktorý získal ochrannú známku Európskej únie, tzv. Žitavská paprika môže zaniknúť. Dôvodom je najmä to, že chýbajú sezónni brigádnici, píše spravodajský web RTVS. 

„V minulosti spracovatelia sušením získali stovky ton papriky ročne. Vlani už len 30 ton a tento rok ešte menej,“ tvrdí portál a dodáva, že v najlepších rokoch namleli aj 500 ton pochutiny a tento rok to bude len 10 ton. 

Jeden z pestovateľov Ján Kolesár pre RTVS konštatuje, že ak to pôjde takto ďalej, tak dôjde k zániku pestovania koreninovej papriky na Slovensku. Zároveň vysvetľuje, že neexistuje kombajn, ktorý by dokázal pozbierať z polí papriku, na to treba brigádnikov. „Výsledný efekt bude taký, že pestovatelia do toho nepôjdu, keď im to nakoniec na poli zhnije,“ hovorí Kolesár. Hovorkyňa ministerstva práce Kristína Korenková dodáva, že „tento prípad len potvrdzuje ten fakt, že celé odvetvie špeciálnej rastlinnej výroby je naozaj náročné na ľudské prácu.“  

Problémom podľa hovorcu ministerstva pôdohospodárstva Andreja Wallnera je najmä daňové a odvodové zaťaženie sezónnych pracovníkov. To sa brigádnikom znížilo už tento rok, ale len čiastočne. „Pestovatelia by chceli viac zvýhodnených odpracovaných hodín, čo však zas rezort odmieta,“ píše portál. Riešením by mohlo byť aj zapojenie nezamestnaných do sezónnych prác.

Podľa producenta by ich mohlo motivovať aj to, že popri práci by im zostali zachované dávky. „Štát navyše zarobí, lebo budú platiť odvody,“ konštatuje Kolesár. Návrh sa síce dostal vlani v novembri až do parlamentu, dokonca zaň hlasoval aj súčasný minister práce Erik Tomáš, ale Korenková podotýka, že ministerstvo aj napriek tomu nad ním neuvažuje. Problém so sezónnymi brigádnikmi tak „vplýva na nižší záujem farmárov pestovať aj iné druhy zeleniny či ovocia,“ uzatvára webový portál. 

Ďalšie dôležité správy

Umelá inteligencia zmení svet okolo nás. Môže priniesť množstvo benefitov, ale aj hrozby.
Neprehliadnite

Svet potrebuje v riešení klimatickej krízy dosiahnuť výrazný pokrok. Nádejou vedcov je AI