Spoliehať sa na diagnostiku materských znamienok či iných podozrivých kožných útvarov mobilnými aplikáciami môže byť nešťastné rozhodnutie. Upozorňujú na to vedci zo Zdravotného strediska Pittsburskej univerzity v štúdii zverejnenej v Journal of the American Medical Association Dermatology.

Skúmali v nej štyri aplikácie pre smartfóny a ich schopnosť rozpoznať nebezpečný kožný melanóm, tri z nich vyšli ako nepresné. Kožné útvary vyhodnocovali naprogramovaným algoritmom a pomýlili sa v najmenej 30 percentách prípadov. Naproti tomu štvrtá aplikácia odosielala fotografie na preskúmanie lekárom, ktorým sa podarilo ochorenie správne rozpoznať až v 98 percentách.

Všetky aplikácie sa vyviňujú zo zodpovednosti za prípadnú nepresnú diagnostiku. Tvrdia, že nie sú lekárskymi zariadeniami a nenahrádzajú vyšetrenie u dermatológa. Z tohto dôvodu ich tvorcovia zaraďujú do kategórie aplikácií určených na vzdelávacie účely. Napriek tomu existuje obava, že nesprávna diagnóza v mobile môže ľudí odradiť od návštevy kožného špecialistu či skomplikovať liečbu neskorým odhalením zhubného nádoru.

Vzhľadom na to, že cieľom vedcov bolo v štúdii upozorniť na všeobecné riziko takýchto aplikácií, neprezradili v nej názvy tých, s ktorými pracovali. Všetky sú však dostupné pre Android i zariadenia od Apple. Každú nechali diagnostikovať 188 obrázkov kožných lézií, ktoré predtým vyhodnotili lekári. Šesťdesiat z nich boli fotografie melanómov, na zvyšných boli zachytené nezhubné formy nádorov. Tri aplikácie, ktoré vyšli z testu ako nepresné, na diagnostiku využívali automatizované algoritmy, pomocou ktorých zaraďovali lézie do kategórií na základe vlastností, akými sú napríklad ich okraje.

Najpresnejšia z trojice aplikácií nerozpoznala zo 60 zhubných nádorov 18, najmenej presnej sa to nepodarilo až v 56 prípadoch. Cena aplikácií sa pohybuje do päť dolárov. Vyšetrenie u dermatológa naproti tomu zahŕňa komplexné vyšetrenie tvaru, farby a okrajov znamienok. Podozrivými sú tie, ktoré sú asymetrické, menia tvar, majú rozstrapkané okraje či tmavnú.

"Spoliehať sa na tieto aplikácie, ktoré nie sú predmetom regulačného dohľadu, namiesto konzultácie s lekárom môže oddialiť stanovenie diagnózy melanómu a poškodiť používateľa," píše sa v štúdii. "Ak pacient používa jednu z takýchto aplikácií na odpoveď 'zhubný' či 'nezhubný', dostane sa do problémov," potvrdzuje pre Wall Street Journal závery štúdie dermatológ Ken Beer.

Štvrtý program prenecháva diagnostiku na atestovaných špecialistov. Posiela im fotografie, vyhodnotenie jedného útvaru na koži stojí päť dolárov. Výsledky sú používateľovi zaslané späť do 24 hodín s pozitívnou či negatívnou diagnózou na zhubný nádor. V prípade pochybností príde majiteľovi smartfónu výzva na zaslanie ďalšieho obrázka.

Štúdia Pittsburskej univerzity prichádza v čase, keď sa čoraz viac ľudí pokúša diagnostikovať zdravotný problém v domácom prostredí. Podľa prieskumu uskutočnenom washingtonskou inštitúciou Pew Research Center využíva až tretina dospelých Američanov na diagnostikovanie svojho zdravotného problému on-line zdroje vrátane aplikácií. Z nich až 35 percent sa uspokojí s informáciami z internetu a nenavštívi odborného lekára.

Tvorcovia najznámejších aplikácií tohto druhu tvrdia, že sa nepokúšajú nahradiť lekárske vyšetrenie. "Tvrdíme, že je to spôsob, ako prísť na to, či by ste mohli mať problém," hovorí pre Wall Street Journal Avi Lasarow, spoluzakladateľ aplikácie Mole Detective, ktorá využíva na skontrolovanie materských znamienok algoritmus.

Aj tvorcovia ďalšej aplikácie SkinVision tvrdia, že nemá diagnostikovať, ale zvýšiť informovanosť jej používateľov. Napriek tomu výkonný riaditeľ Roel van Summeren pripustil požiadavku na viac informácií o presnosti aplikácie. V Európe ju teraz plánujú testovať na 200 pacientoch a porovnávať jej výsledky so závermi dermatológov.

Zisťovať rakovinu kože mobilom je hazard

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP