Bankový sektor dosiahol v prvých piatich mesiacoch tohto roka na Slovensku čistý zisk 459,3 milióna eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska to znamená medziročný nárast o 47,9 percenta. Ku koncu mája minulého roka to bol zisk na úrovni 310,6 milióna eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, stúpli medziročne o 29,1 percenta na 884,2 milióna eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 2,1 percenta na 314,4 milióna eur.
Bankám napomáha podľa Národnej banky Slovenska aj fakt, že pri zvýšených úrokových sadzbách sa im darí udržiavať úverový rast. Ten je však už výrazne pomalší, ako to bolo pred rokom. To sa čiastočne podľa centrálnej banky odráža aj v zmiernení rastu príjmov z poplatkov, ktoré spomalili približne na pätinu svojho minuloročného tempa.
V minulom roku zisk bánk stúpol o viac ako 14 percent na zhruba 832 miliónov eur. V roku 2021 zisk bánk vzrástol zhruba o 55 percent. Od začiatku roka 2019 národná banka pozorovala medziročný pokles čistého úrokového výnosu, a teda jeho negatívny príspevok k rastu čistého zisku. Tento trend pokračoval aj v roku 2021, i keď tempo poklesu sa významne znížilo. V roku 2022 prišla zmena. Po rokoch klesajúcich úrokových marží sa do rastúceho čistého úrokového príjmu začali výrazne premietať zvyšujúce sa úrokové sadzby.
Solventnosť bánk ostáva podľa národnej banky aj naďalej dobrá. Banky si vďaka udržaniu ziskov z minulého roka udržujú aj dobrovoľný kapitálový vankúš. Ten umožňuje financovať ekonomiku a pokryť potenciálne riziká. Ukazovatele likvidity sú na stabilných úrovniach. Napriek tomu je podľa NBS naďalej potrebné nazerať opatrne na štruktúru financovania bánk. Nárast vkladov klientov je nižší než nárast objemu úverov, napriek jeho spomaľujúcej sa dynamike.