Zisk petrochemickej skupiny MOL pred zdanením medziročne klesol o 23 percent v dôsledku externých vplyvov. V roku 2023 bol vo výške 1,936 miliardy dolárov. Výsledky downstreamu, ktorý zahŕňa rafinérie, boli v súlade so strategickými cieľmi. Upstream, ktorý sa týka ťažby ropy, podporilo cenové prostredie aj objem ťažby. Súčasťou skupiny MOL je aj bratislavská rafinéria Slovnaft.

Generálny riaditeľ spoločnosti Zsolt Hernádi uviedol, že minulý rok nebol pre skupinu jednoduchý. Ukrajinsko-ruská vojna stále prinášala výzvy, ktoré firma musí riešiť, aby zaručila bezpečnosť dodávok v jej krajinách. Prostredie podnikania naďalej ovplyvňovali regulácie a mimoriadne odvody. Vo vzduchu visela neistota okolo budúcnosti celého ropného priemyslu. To všetko sa podpísalo na ziskovosti spoločnosti. Napriek tomu sa jej podarilo udržať stabilnú prevádzku.

Mierny pokles downstreamu mal byť spôsobený najmä pokračujúcim trendom poklesu rafinérskych marží a rozsiahlych generálnych revízií. MOl priblížil, že petrochemický EBITDA (výsledok hospodárenia pred odpočítaním úrokov, daní a odpisov) zostal v červených číslach, ovplyvnený nižšou produkciou v dôsledku generálnych revízií v Bratislave, kým marže zostali pod tlakom nákladov na suroviny aj slabého dopytu. Napriek nižšiemu dopytu na trhu s palivami na kľúčových trhoch, ako je Maďarsko a Chorvátsko, sa celoročný predaj palivových produktov zvýšil o päť percent.

Výsledky za štvrtý štvrťrok pozitívne ovplyvnilo cenové prostredie a objem ťažby. Ceny ropy v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesli približne o sedem percent, ale volatilita na európskych trhoch so zemným plynom ako aj iné faktory viedli k celkovému pozitívnemu príspevku.

MOL očakáva, že miera neistoty sa môže zmeniť, ale nezmizne. Vynútený program transformácie ropného priemyslu vytvára pre Európu vážny problém v oblasti konkurencieschopnosti. Pre všetkých hráčov v priemysle je stále prioritou bezpečnosť dodávok. Bez nákupu energií z rôznych zdrojov, cenovo dostupných energií a silného priemyslu by sa Európa mohla ocitnúť v čoraz náročnejšej situácii. Skupina si stanovila výhľad zisku pred zdanením na úrovni približne 1,6 miliardy dolárov .

Upstream odkazuje na dodávateľov a suroviny, ktoré vstupujú do výroby produktu, zatiaľ čo downstream odkazuje na procesy, distribúciu a zákazníkov na druhom konci.

Ďalšie dôležité správy

KK40 Ludwigshafen - Na archívnej snímke z 27. apríla 2020 farebné vlajky vejú pred závodom nemeckého koncernu BASF v Ludwishafene. Nemecký chemický koncern BASF zaznamenal za 1. štvrťrok tohto roka takmer zdvojnásobenie zisku a výrazný rast dosiahol aj prevádzkový zisk. K rastu zisku prispelo rýchlejšie zotavovanie svetovej ekonomiky z pandémie nového koronavírusu než sa čakalo, ako aj presunutie zvýšených nákladov na suroviny na firemných zákazníkov. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 27.04.2020, Rheinland
Neprehliadnite

Prevádzkový zisk BASF za minulý rok zaostal za očakávaniami