Najväčšia ruská banka Sberbank by mohla v tomto roku opäť dosiahnuť rekordný zisk, keďže západné sankcie znižujú konkurenciu na ruskom bankovom trhu. Z minuloročného zisku banka tento rok pošle do ruského federálneho rozpočtu na daniach a dividendách najmenej 11,6 mld. dolárov. V rozhovore pre agentúru Reuters to povedal viceprezident a finančný riaditeľ banky Taras Skvorcov.
V minulom roku banka vykázala rekordný čistý zisk vo výške 1,5 bilióna rubľov. To predstavuje približne 45 percent zisku celého ruského bankového sektora. V tomto roku banka predpokladá zisk v rozmedzí 1,5 až 1,6 bilióna rubľov, je však možné, že prognóza bude revidovaná smerom nahor, povedal Skvorcov.
Západné sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu spočiatku výrazne znížili zisky ruských bánk v roku 2022. Oživenie hospodárskeho rastu a obchodné príležitosti pre banky vyplývajúce z rastúceho ruského rozpočtu na obranu im však vlani pomohli rýchlo sa zotaviť. Ruská centrálna banka očakáva, že zisky ruských bánk sa budú v tomto roku pohybovať v rozmedzí 3,1 až 3,6 bilióna rubľov po 3,3 bilióna rubľov v minulom roku.
Zo zisku Sberbank priamo profituje štát, ktorý v nej vlastní väčšinový podiel. Podľa Skvorcova Sberbank vlani odviedla do rozpočtu 650 mld. rubľov na daniach a 283 mld. rubľov na dividendách. V tomto roku by jej príspevok do rozpočtu mohol presiahnuť jeden bilión rubľov.
Výsledky Sberbank ovplyvní aj vývoj úrokových sadzieb. Tie v súčasnosti dosahujú 16 percent a Skvorcov očakáva, že na najbližšom zasadnutí centrálnej banky v júli sa zvýšia na 17 percent.
Podľa Skvorcova západné sankcie, možno neúmyselne, zohrali pozitívnu úlohu pri urýchlení úsilia Ruska o dedolarizáciu, t. j. zníženie závislosti od amerického dolára, keďže západné banky sa vzdali trhového podielu, pretože opustili ruský trh a ich obchod sa presunul k domácim hráčom.
„Pre nás to v podstate znamenalo nárast marginálnych rubľových obchodov, na ktorých viac zarábame,“ povedal Skvorcov. „Pokiaľ ide o korporátne obchody, zahraničné financovanie ruských spoločností bolo nahradené rubľovým financovaním,“ poznamenal.