Zimbabwe je na mizine. Po tom, ako vláda minulý týždeň vyplatila mzdy štátnym zamestnancom, ostalo na účte krajiny 217 amerických dolárov. Uviedla to agentúra AFP s odvolaním sa na ministra financií krajiny Tendaia Bitiho. Africký štát sa podľa neho obráti so žiadosťou o pomoc na medzinárodné spoločenstvo. Prázdna štátna kasa je problémom aj pre blížiace sa voľby, ktoré by podľa odhadov mali stáť približne sto miliónov dolárov.

Ekonomika krajiny sa potáca v kríze už viac ako desať rokov. Zlom nastal na prelome tisícročia, keď prezident Robert Mugabe začal vyvlastňovať farmy vlastnené belochmi. Poľnohospodárstvo skolabovalo a z krajiny rýchlo utiekli zahraniční investori. Nasledovali tvrdé zahraničné sankcie, ktoré ešte viac skomplikovali situáciu v už tak stagnujúcom hospodárstve.

Krajina sa zošmykla do hyperinflácie, ktorá v roku 2008 dosiahla podľa oficiálnych štatistík úroveň 231 miliónov percent. Ceny v obchodoch sa zdvojnásobovali každý deň a vláda vytlačila stomiliardové bankovky. O rok neskôr vytlačila ďalšie a pridala ešte tri nuly. V posledných rokoch sa podarilo ekonomiku krajiny mierne stabilizovať a vláda predpokladá že HDP mohlo narásť približne o päť percent. Ako platidlo sa používa prevažne americký dolár alebo juhoafrický rand.

Štátna pokladnica však ostáva prázdna aj napriek tomu, že z krajiny sa podľa portálu Mining v minulom roku vyviezli diamanty za takmer 685 miliónov amerických dolárov a ťažba by sa v tomto roku mala podľa plánov štátnej ťažiarskej spoločnosti Zimbabwe Mining Development Corporation zdvojnásobiť.

Hlavným problémom ostáva zlé riadenie štátu a rozsiahla korupcia siahajúca do vrcholovej politiky. Po voľbách v roku 2008 vznikla krehká koalícia medzi dlhoročným prezidentom Robertom Mugabem a premiérom Morganom Tsvangiraim, ktorí sa až v januári tohto roku dohodli na texte novej ústavy. Presný text ešte nie je známy, ale podľa respondenta BBC by nová ústava mala obmedziť moc prezidenta. R. Mugabe oznámil, že o texte ústavy prebehne referendum, ktoré budú nasledovať voľby. Štát bude musieť na oboje nájsť peniaze.

Kritickú situáciu verejných financií krajiny môže ešte skomplikovať hroziaca zlá úroda, keďže rozsiahle pestovateľské oblasti v súčasnosti ničia roje húseníc. Tie podľa BBC zasiahli už viac ako polovicu hlavných pestovateľských oblastí v krajine. Pozorovatelia upozorňujú, že ak sa situáciu nepodarí vyriešiť, môže mimoriadne zlá úroda ohroziť už tak krehkú potravinovú bezpečnosť krajiny.

Zimbabwe ostalo na účte 271 dolárov

Zdroj: Flickr

Ilustračné foto na titulke - Flickr