Európski poľnohospodári a potravinári varovali pred sezónnymi nedostatkami a výrazným nárastom cien naprieč širokým spektrom tovarov dennej spotreby, ku ktorým môže túto zimu dôjsť. Takisto vyzývajú na vládne kompenzácie v súvislosti s prudko rastúcimi nákladmi na energie, píše The Financial Times.
Znižovanie výroby
Zväz poľnohospodárov EÚ Copa-Cogeca a dve z veľkých potravinárskych asociácií FoodDrink Europe a PFP tvrdia, že ich členovia už začali zatvárať prevádzky a znižovať výrobu. Požiadali aj o to, aby sa na potravinársky reťazec v rámci európskych plánov týkajúcich sa energie na prídel vzťahovala výnimka.
„Najnovší nárast cien energií, najmä cien zemného plynu a elektriny, ohrozuje pokračovanie agropotravinárskych výrobných cyklov a tým aj schopnosť naďalej dodávať dôležité poľnohospodárske komodity, potravinové výrobky a kŕmne suroviny,“ vyhlásili poľnohospodári a potravinári pred mimoriadnym zasadnutím ministrov EÚ pre energetiku v Bruseli.
Ceny energií tento rok vzrástli v dôsledku vojny na Ukrajine, ktorú spustil ruský prezident Vladimir Putin. Ruskou odvetou za sankcie bolo zníženie tokov plynu do Európy. To vyvolalo strach z toho, že ak počas chladných zimných mesiacov stúpne dopyt, tak sa vlády uchýlia k stratégii, v rámci ktorej bude energia na prídel.
Nikto vývoj nečakal
Generálny tajomník zväzu Copa-Cogeca Pekka Pesonen tvrdí, že spotrebitelia v Európe budú túto zimu čeliť ešte vyšším cenám a väčšiemu nedostatku mnohých druhov ovocia či zeleniny. „Je to niečo, čo sme ešte nikdy predtým nezažili,“ povedal tajomník a dodal, že takúto situáciu nikto nečakal.
Ceny masla v EÚ prudko vzrástli až o 80 percent, mlieko v prášku o viac než 50 percent a hovädzie mäso o 28 percent. Vyplynulo to z údajov, ktorými disponuje Európska komisia. Podľa poľnohospodárov však náklady rastú ešte rýchlejšie.
Mnoho pestovateľov ovocia a zeleniny už začalo sadiť v menšom množstve. Niektorí tvrdia, že zvýšené náklady na prevádzku skleníkov ich stoja viac, než by dokázali zarobiť.