Bezprostredné ohrozenie Slovenska pre situáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine, kde vypukol požiar po ostreľovaní areálu elektrárne zo strany ruských vojsk, momentálne nehrozí. Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásila predsedníčka Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR Marta Žiaková s tým, že nedošlo k poškodeniu takých zariadení elektrárne, ktoré by uvoľnili radiáciu. Radiačná situácia je podľa nej normálna.
Radiácia uvoľnená nebola
,,Na základe dostupných informácií došlo k požiaru školiaceho centra, ktoré je pred vstupom do jadrovej elektrárne. Neprišlo k poškodeniu zariadení, ktoré by radiáciu mohli uvoľniť. Bezprostredné ohrozenie elektrárne i jej okolia, a teda ani Slovenska, nehrozí," uviedla šéfka ÚJD.
Verejnosť upokojuje a odporúča, aby ľudia zbytočne nezháňali a preventívne neužívali jodid draselný. ,,Neodporúčam to, môžu si uškodiť," povedala Žiaková. Deklaruje, že situácia ohľadom radiácie na Slovensku je stabilná a momentálne ,,netreba nič robiť". V prípade vojny na Ukrajine sú podľa nej nutné diplomatické rokovania s ukrajinskou i ruskou stranou a dohoda na pravidlách, ktoré by vylúčili jadrové zariadenia na Ukrajine z bojových cieľov.
Výstupy z meraní
ÚJD deklaruje, že má v reálnom čase k dispozícii výstupy dôležitých meraní a radiačné a meteorologické údaje od Slovenského hydrometeorologického ústavu. Taktiež prijíma pravidelne aktualizované správy zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE/IAEA). Za monitoring radiačnej situácie zodpovedá Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý zároveň navrhuje opatrenia.
Vzniknuté poškodenie v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne podľa Žiakovej nemá vplyv na bezpečnosť elektrárne. ,,V prevádzke tu zostáva jeden blok na znížený výkon, ostatné bloky sú odstavované alebo mimo prevádzky," skonštatoval úrad.
Elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe a produkuje štvrtinu elektriny vyrábanej na Ukrajine, ovládli ruskí vojaci. Naďalej sa tu však nachádza obslužný personál, ktorý dohliada na bezpečnú prevádzku.
Občania budú informovaní
V prípade vzniku ohrozenia v súvislosti s radiačnou udalosťou budú všetci občania informovaní. Slovensko má podľa Žiakovej vybudovaný systém informovania. ,,V prípade, že prichádza k radiačnej udalosti, zaznie siréna, ktorá trvá dve minúty ustáleným tónom. Je potrebné sa ukryť, najlepšie v kryte, keď sa nedá, dobré ukrytie je aj v rámci pivnice, ktorá nemá okná, poprípade v nadzemných priestoroch, ale je potrebné dôkladne utesniť všetko, čo sa dá, čiže prelepiť páskou," priblížila na piatkovej tlačovej konferencii Žiaková.
Všetky potrebné informácie by v prípade ohrozenia štát komunikoval cez televíziu či rádio. Šéfka úradu odporúča mať rádio na baterky, pokiaľ by došlo k výpadku elektriny. ,,Na základe informácií, ktoré obyvatelia dostanú, sa bude pristupovať k ďalším častiam v rámci ochrany, a to podľa toho, k akým udalostiam došlo. Môže dôjsť k evakuácii obyvateľov alebo bude potrebné dlhšie ukrytie a situácia sa už zlepší. Záleží to od toho, čo sa kde udeje. Koniec situácie je opäť vyhlásený sirénou kolísavým tónom dve minúty," doplnila Žiaková.