Jedinou krajinou, ktorá mohla rásť pomalšie, je Chorvátsko. To však ešte čísla HDP za tretí štvrťrok nezverejnilo. Zo starých členských krajín rástli rýchlejšie ako Slovensko aj Fínsko (3,6 percenta) a s najväčšou pravdepodobnosťou aj Írsko (v druhom štvrťroku expandovalo tempom 5,8 percenta). Slovensko tak v hospodárskom raste v EÚ predbežne patrí až 13.-15. priečka.

Žiadna z nových členských ekonomík Únie nerastie pomalšie ako Slovensko

Slovensko v hospodárskom raste zaostáva Zdroj: Eurostat

Makroekonomické výsledky za tretí štvrťrok tak potvrdzujú náš prepad v rebríčku hospodárskeho rastu. Druhý štvrťrok bol však na Slovensku zrevidovaný smerom nahor a tak už neplatí, že väčšina krajín únie rástla rýchlejšie, ako sme písali pred viac ako dvomi mesiacmi.

Podľa aktuálnych prognóz Európskej komisie však za celý tento rok dosiahne Slovensko v Únii až 15. najrýchlejší rast, teda zároveň 14. najpomalší. To tiež znamená, že vyspelé krajiny nebude ekonomicky dobiehať tak ako v minulosti. Na zastavenie dobiehania nedávno upozornila aj Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej analýze konvergencie.

V budúcom roku by sa ale dobiehanie malo obnoviť. Okrem NBS i ministerstva financií zrýchlenie hospodárskeho rastu predpokladá tiež spomínaná Európska komisia. Miestnej ekonomike pomôže nábeh výroby v novej automobilke Jaguar Land Rover, ale aj investícií v závode Volkswagen.

HDP prepočítaný na jednu osobu vyjadruje priemerný príjem z produkcie miestnej ekonomiky. Podľa štatistík Európskej komisie sa dlhodobo vyvíja veľmi podobne ako takzvaný hrubý národný dôchodok, teda príjmy všetkých občanov Slovenskej republiky.

Téme slovenského zastavenia dobiehania vyspelých krajín a potrebným reformám pre jeho obnovenie sa TREND bude venovať v hlavnej téme printového vydania budúci týždeň (47/2017).