Aktivisti za energetickú tranzíciu tlačia na zníženie spotreby energií dlho. Kríza, ktorou Európa prechádza im môže pomôcť.
„Éra fosílnych palív skončila. Navždy. Nevráti sa,“ povedal podpredseda Európskej komisie pre energetiku Frans Timmermans minulý týždeň v rámci konferencie Energy Efficiency Day.
F. Timmermans tvrdí, že doba lacných obnoviteľných zdrojov je za rohom, nepríde však ihneď. Medzičasom „šetriť palivom a nepoužívať ho je, samozrejme, najlacnejšie palivo.“
Ochrana spotrebiteľa ohrozuje tranzíciu
Medzi 20. a 21. októbrom sa v Bruseli koná samit, ktorý má v agende aj energetické výzvy. Aktivisti zvyknú vyzdvihovať investície do zelenej energetiky a zníženie spotreby. „Ide o dva najsilnejšie nástroje v boji proti zmene klímy,“ hovorí Mocina Fassoliniová, predsedníčka European Alliance to Save Energy.
Ceny plynu rastú menej ako mohli, najmä vďaka relatívne teplej jeseni a plným zásobníkom. Hlavná výzva pre advokátov šetrenia je čiastočne prekvapivá, stali sa ňou vlády členských štátov, ktoré proti zdražovaniu bojujú dotáciami pre spotrebiteľov.
Na európskom trhu už štáty prisľúbili viac, ako 500 miliárd eur na pomoc spotrebiteľom, ktorých zasiahne zdražovanie. Štedré náhrady môžu „vykoľajiť“ prechod na zelené zdroje, myslí si Laurence Tubianová, CEO Európskej klimatickej nadácie. „Je to úplne v rozpore s investíciami do obnoviteľnej energie a efektivity.“ Zdôrazňuje, že kompenzačné rozpočty sú rádovo vyššie, ako peniaze alokované na podporu tranzície.
Ľudia si dávajú na spotrebu pozor
„Viete, rozpráva o tom moja mama. Rozprávajú sa o tom jej známi. Všetci sa pýtajú: ako môžem šetriť energie?“ pokračoval F. Timmermans.
„Nepremýšľajú nad tým pre zmenu klímy. Hlavným dôvodom je, že si nemôžu dovoliť účty za plyn. Musíme reagovať a ukázať im, že spotreba sa ešte vždy dá znížiť.“
Spotrebiteľ často nevie, aké možnosti má, myslí si Monika Goyensová, generálna riaditeľka European Consumer Organisation. Poskytovatelia by podľa nej mali tranzíciu svojim zákazníkom uľahčiť. Informácie by mali byť ľahko dostupné a zábavné.
„Energie ľudom prídu nudné,“ dodala. Pokiaľ sa majú do prechodu na obnoviteľné zdroje zapojiť, komunikácia musí používať jednoduchý jazyk a vyhýbať sa akronymom.