Pred niekoľkými dňami bola Nadia úspešnou podnikateľkou. Viedla obľúbenú kaviareň v Kábule, v televízii propagovala silnejšie postavenie žien a radila mnohým ďalším podnikateľkám. Dnes sa táto tridsaťtriročná žena ukrýva na utajenom mieste v afganskej metropole.
Nadia sa bojí o život, už nemôže živiť rodinu a zmierila sa s tým, že úspechy, ktoré dosiahla za dvadsať rokov, sú jej nanič, píše nadácia Thomson Reuters Foundation a upozorňuje, že tisícky afganských podnikateliek teraz svojej firmy zatvárajú.
„Keď Taliban vstúpil do Kábulu, nemala som na výber, musela som utiecť a schovať sa. V Afganistane som dobre známa. Teraz sa bojím, že prídu pre mňa a moju rodinu,“ zverila sa Nadia, ktorej meno nadácie zmenila, aby ju ochránila .
„Mnoho žien ako ja v posledných dvadsiatich rokoch tvrdo pracovalo, aby si vydobyli miesto v spoločnosti a tvorili budúcnosť pre našu krajinu. Teraz sme sa vrátili na nulu," povedala.
Medzi obeťami útokov v Kábule neboli obete spomedzi Slovákov či Afgancov s väzbami na SR
Taliban sľubuje zmenu pravidiel
Akonáhle sa Taliban v polovici augusta zmocnil Kábulu, svoje podniky zavrelo mnoho žien - riaditeľky firiem, kozmetičky, majiteľky reštaurácií. Niektoré z krajiny ušli, ďalšie sa skrývajú - všetky sa pre svoj úspech boja odvety radikálnych islamistov.
Taliban za svojej predchádzajúcej vlády v rokoch 1996 až 2001 zavrel dievčenské školy a ženám zakázal pracovať. Von mohli len v burkách a v sprievode mužského príbuzného. Bežné boli popravy a bičovanie.
Napríklad v roku 1999 boli stredné školy dievčatám nedostupné a len 9-tisíc ich chodilo do základných škôl, uviedla OSN. Napriek sľubom Talibanu, že tentoraz budú môcť ženy študovať a pracovať, sa mnoho žien obáva návratu represií.
OSN už teraz hlási porušovanie práv žien v niektorých oblastiach ovládaných Talibanom - či už ide o vynútené sobáše, pozastavenie zamestnania alebo obmedzenie pohybu a vzdelávanie.
EÚ nemá na Taliban výraznejšie ekonomické páky, upozornil týždenník Politico
Ženy vlastnili mnoho podnikov
Afganské ženy v posledných dvoch desaťročiach využili príležitosti, ktoré boli predchádzajúcim generáciám odopreté, a dosiahli významný pokrok. Začali sa presadzovať v oblastiach, ktoré bývali baštou mužov - v politike, médiách, informačných technológiách, pohostinstskom segmente, obchode.
V tomto roku ženy tvorili 27 percent poslancov, každý piaty štátny úradník bol žena a 3,5 milióna dievčat chodilo do školy.
Podľa údajov afganskej ženskej obchodnej a priemyselnej komory vzniklo v krajine od roku 2001 takmer 57-tisíc malých a stredných podnikov, ktoré vlastnili ženy. Ich záber je široký - od firiem zameraných na remeselné výrobky, šperky či koberce po prevádzkovanie súkromných škôl, nemocníc alebo IT spoločností.