Napriek tomu, že Sarah v škole nikdy nebola športovkyňa, v dospelosti sa vždy snažila byť fit a zdravá. V dvadsiatke navštevovala posilňovňu, v štyridsiatke sa vážne pustila do behu. Nikdy by jej nenapadlo, že by mohla trpieť osteoporózou, nehovoriac o tom, že by si mohla zlomiť kosť pri behu. A predsa sa to stalo. Jej príbeh opísal britský Telegraph.
Prvý náznak problému sa objavil v roku 2008, keď sa pripravovala na prvý maratón. Niekoľko týždňov pred pretekom pocítila bolesť v ľavej nohe. Nebolo to ako bežné svalové napätie či bolesť kĺbov – bol to hlboký, nepríjemný pocit. Nemohla ani vykročiť. Napriek tomu sa snažila pokračovať v tréningu, čo však bolesť iba zhoršilo. Nakoniec jej vyšetrenie odhalilo zlomeninu na holennej kosti.
Po vyliečení sa problém zopakoval znova, tentokrát zlomenina na ľavej holennej kosti. Konzultant označil zranenie za „významné, ale nie katastrofálne“ a odporučil osem týždňov oddychu a pauzu od behu. Vtedy už si bola istá, že príčina musí byť hlbšia.
Manžel Paul, športový terapeut, jej pomocou najnovších prístrojov potvrdil osteoporózu. Táto správa bola šokom, no Sarah si následne uvedomila možné faktory:
- Genetické predispozície: Matka trpí osteoporózou.
- Dlhodobé diéty a obmedzovanie kalórií: Od tínedžerských rokov držala rôzne diéty, čo mohlo znížiť príjem vápnika a ďalších živín.
- Beh nalačno: Tréning na prázdny žalúdok mohol znížiť energetickú dostupnosť a oslabiť kosti.
- Skorá menopauza: Tá prišla v štyridsiatke, čo urýchlilo stratu kostnej hmoty.
Napriek tomu sa rozhodla konať. Nechcela začať užívať lieky ako alendronát, ktoré matka berie s vedľajšími účinkami, ako sú nevoľnosti či pálenie záhy. Namiesto toho sa pustila do prirodzeného programu na posilnenie kostí:
- Vysokointenzívne cvičenie: Každý deň robila 40 až 60 skokov na každú nohu, pretože výskumy ukazujú, že práve tento typ pohybu stimuluje obnovu kostí.
- Posilňovanie: Tri razy týždenne vykonávala 30- až 40-minútové tréningy s činkami a vlastnou váhou. Plánuje prejsť na program Liftmor, kde sa pracuje s ťažkými váhami pri nízkom počte opakovaní.
- Strava a doplnky výživy: Pridala doplnky obsahujúce vápnik z rias, horčík, vitamíny D a K2. Strava sa zameriava na bielkoviny (losos, vajcia, tuniak) a zeleninu. Obmedzila alkohol a vyhýba sa nadmernému príjmu cukrov.
V roku 2024 si Sarah splnila životný sen – dokončila londýnsky maratón. Po 16 rokoch od prvého pokusu prebehla cieľovou čiarou za štyri hodiny a 26 minút, povzbudzovaná davom. „Bol to neuveriteľne emotívny moment, ktorý mi ukázal, že zvrátiť účinky osteoporózy je možné,“ uviedla. Ďalšie ciele? Opäť sa postaviť na štart Tring ultramaratónu – tentoraz bez zlomenín.