Silné zemetrasenie v severovýchodnom Japonsku uzatvorilo v krajine niektoré jadrové elektrárne a ropné rafinérie, ochromilo dopravu a prerušilo dodávky elektriny mnohým domácnostiam a firmám. Udalosť by podľa ekonómov mohla dočasne oslabiť očakávané oživenie ekonomiky z útlmu na konci vlaňajška, uviedla agentúra Reuters.
Podľa agentúry Kjódó bola na veľkej časti japonského územia zastavená letecká, železničná aj cestná doprava. Podľa zdrojov z odvetvia námornej prepravy už sú uzatvorené všetky japonské prístavy, pretože hrozí nebezpečenstvo nových vĺn cunami.
,,Plný rozsah škôd stále nepoznáme, avšak vzhľadom k tomu, čo sa stalo po zemetrasení v Kóbe, to určite prinúti vládu k zostaveniu krízového rozpočtu. Dá sa očakávať pokles spotreby, čo môže dočasne znížiť hrubý domáci produkt," povedal ekonóm výskumného inštitútu banky Mizuho Jasuo Jamamoto. Zemetrasenie v Kóbe v roku 1995 spôsobilo škody okolo 100 miliárd dolárov a bola to najnákladnejšia prírodná katastrofa v dejinách.
Elektrárenská spoločnosť Hokuriku Electrici oznámila, že všetky tri reaktory jadrovej elektrárne Onagawa v severnom Japonsku po zemetrasení automaticky prerušili prevádzku. Najväčší japonský prevádzkovateľ rafinérií JX Nippon Oil & Energy zastavil výrobu v troch rafinériách v mestách Sendaj, Kašima a Negiši na východnom pobreží. Podnik J-Power prerušil výrobu v tepelnej elektrárni Isogo v Jokohame.
Veľký požiar zasiahol rafinériu spoločnosti Cosmo Oil v prefektúre Čiba východne od Tokia. Čiba hlásila i požiar v oceliarni firmy JFE Holdings.
,,V severnom Japonsku sa nachádzajú závody na výrobu automobilov a polovodičov, takže tunajšie škody budú mať určitý ekonomický dopad," povedal M. Jamamoto. V ťažko postihnutej prefektúre Mijagi sídli mnoho priemyselných zón s mnohými chemickými a elektronickými podnikmi.
Japonská centrálna banka uviedla, že urobí všetko pre to, aby zaistila stabilitu a hladké fungovanie finančných trhov. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 dnes klesol o 1,7 percenta a po uzatvorení burzy sa v termínovanom kontrakte v Singapure prepadol o ďalšie viac ako tri percentá. Kurz jenu klesol k doláru o 0,3 percentá.
Európske akcie sa na začiatku dnešného obchodovania prepadli na trojmesačné minimum. Krátko po 9:00 SEČ akciový index FTSEurofirst 300 klesol o percento na 1 120,68 bodu. Najvýraznejšie straty utrpeli akcie poisťovní, napísala agentúra Reuters.
Japonská ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka klesla v celoročnom prepočte o 1,3 percenta a prerušila päť kvartálov vzostupu. V prvom štvrťroku sa všeobecne očakáva oživenie, zemetrasenie by však mohlo priaznivé vyhliadky narušiť.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP