Český prezident Miloš Zeman je za referendum o vystúpení Česka z EÚ a NATO. Ako podľa Českého rozhlasu povedal na stretnutí s obyvateľmi Veľkého Meziříči, síce podporuje právo ľudí na také hlasovanie, sám by však bol proti. Vystúpenie z EÚ by podľa hlavy štátu bolo nevýhodné, lebo Česko dostáva viac peňazí, než platí do Bruselu.
Veľká väčšina obyvateľov Nemecka odmieta hlbšiu integráciu Európskej únie. Takmer dve tretiny z nich chcú viac právomocí pre národné štáty, zatiaľ čo viac moci Bruselu by dalo len 27 percent obyvateľov. Vyplýva to z prieskumu portálu Spiegel Online. Nálady verejnosti pomerne ostro kontrastujú s návrhmi niektorých nemeckých politikov, najmä z radov koaličnej sociálnej demokracie, ktorí požadujú urýchlené prehĺbenie európskej integrácie.
Britský nízkonákladový letecký prepravca EasyJet zvažuje presun svojej centrály do iného štátu Európskej únie. Informoval o tom v piatok portál Sky News. Šéfka spoločnosti Carolyn McCallová mala tento týždeň vo viacerých súkromných rozhovoroch vyhlásiť, že zmenu právneho sídla spoločnosti považuje vzhľadom na rozhodnutie britských voličov vystúpiť z EÚ za „takmer nevyhnutnú“. Pravdepodobne potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým plán dostane definitívnu podobu, firma už ale oslovila príslušné úrady vo viacerých členských štátoch únie, s ktorými viedla neformálne rozhovory o možnosti získania licencie leteckého prepravcu.
Predseda parlamentu Andrej Danko naplánoval mimoriadnu schôdzu o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi na stredu 6. júla o 10-tej hodine. Ako povedal na brífingu, v prípade vyslovenia nedôvery R. Ficovi by padla celá vláda, takže schôdza k ministrovi vnútra pred schôdzou o premiérovi by nemala zmysel. A. Danko zároveň obhajoval svoje rozhodnutie prerušiť štvrtkovú schôdzu, keďže tým podľa vlastných slov zabránil násiliu a medzinárodnej blamáži Slovenska.Podľa A. Danka vo štvrtok poslanci opozície hrozili, že pri odstránení transparentu Igora Matoviča z rokovacej sály použijú na jeho obranu násilie. „Hrozilo, že by sa upratovačky bili s poslancom Galkom,“ povedal šéf NR SR. Zároveň kritizoval I. Matoviča za spôsob obliekania, vystupovania, ako aj za to, že v parlamentnej rozprave využíva vizuálne pomôcky.
Štátny rozpočet dosiahol ku koncu júna schodok 736 miliónov eur. Výdavky boli medziročne nižšie až o 437,9 milióna eur (-5,7 %). Rozpočtové príjmy boli vyššie o 168,8 milióna (+2,6 %). Hospodárenie tak vykázalo medziročné zníženie schodku o 606,7 milióna eur. Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 414,9 milióna (+8,4 %). Pozitívny vývoj bol zaznamenaný takmer pri všetkých daniach, konkrétne pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 364 miliónov eur, pri spotrebných daniach vo výške 50,4 milióna eur, pri dani z pridanej hodnoty vo výške 37,7 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 6,2 milióna eur a pri dani z medzinárodného obchodu a transakcií o 1,2 milióna eur. Mierny pokles bol zaznamenaný pri dani z príjmov fyzických osôb a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti.
Od začiatku budúceho roka sa dôchodky zvýšia najmenej o 2 percentá z priemernej vyplácanej sumy. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania. V prípade starobných penzií by tak išlo o zvýšenie o vyše 8 eur. Rezort práce takýto návrh predložil „v záujme toho, aby sa zabezpečilo zvyšovanie dôchodkových dávok v istej primeranej a dôchodcovskou verejnosťou akceptovateľnejšej sume“.
Najrozšírenejším mzdovým pásmom, v ktorom sa v minulom roku pohybovali priemerné hrubé mesačné mzdy Slovákov, je od 400 do 800 eur. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádza z údajov Štatistického úradu za rok 2015. Menej ako 800 eur, a teda aj menej ako priemernú hrubú mzdu v našom hospodárstve v sume 883 eur, vlani zarobila až polovica ľudí na Slovensku pracujúcich na plný úväzok.
Počet návštevníkov na Slovensku stále rastie. Ako informovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch, za prvé štyri mesiace tohto roka Slovensko navštívilo takmer 1,4 milióna dovolenkárov. Dominovali domáci turisti s počtom 866-tisíc a pri náraste o štvrtinu. Zo zahraničia prišlo 520-tisíc hostí pri podobne rýchlom raste. Ku koncu apríla sa počet prenocovaní zvýšil na štyri milióny, priemerný pobyt na Slovensku tak trval tri noci.
Miera nezamestnanosti v Českej republike sa v máji po očistení od sezónnych vplyvov v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka znížila o 1 percentuálny bod na úroveň 4,1 percenta. Informoval o tom Český štatistický úrad. Sezónne upravená miera nezamestnanosti medzi mužmi bola v máji vo výške 3,5 percenta. Májová nezamestnanosť žien bola na úrovni 4,9 percenta.
Európska únia v piatok predĺžila sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov. Cieľom je prinútiť Moskvu, aby rešpektovala dohodu o prímerí na Ukrajine, informuje agentúra AP. Predĺženie účinnosti reštriktívnych opatrení do 31. januára 2017 sa všeobecne očakávalo. Ekonomické sankcie zaviedla EÚ v júli 2014 ako odpoveď na ovládnutie ukrajinského Krymu Ruskom.
Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v máji mierne klesla na 10,1 percenta z aprílových 10,2 percenta. Znížila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v máji 2015 bola na úrovni rovných 11 percent. V rámci celej Európskej únie sa nezamestnanosť v máji znížila na 8,6 percenta z aprílových 8,7 percenta. Nižšia bola aj medziročne, keď v máji 2015 bolo bez práce 9,6 percenta občanov.
Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie bude v oblasti eurofondov reflektovať na nedávnu reformu jej politiky súdržnosti. Zároveň vyhodnotí prínos nových prvkov a povedie diskusiu o možnostiach ďalšieho zvyšovania pridanej hodnoty európskych fondov po roku 2020. Informoval o tom v piatok úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho v súvislosti so začiatkom predsedníctva SR v Rade EÚ v druhom polroku tohto roka.
Britský minister financií George Osborne sa vzdal plánu, podľa ktorého mala krajina do roku 2020 dosiahnuť prebytok rozpočtu. Ide o dôsledok ekonomického šoku spôsobeného rozhodnutím voličov v minulotýždňovom referende o odchode krajiny z Európskej únie. Minister v piatok uviedol, že Veľká Británia musí byť „realistická v otázke dosiahnutia prebytku do konca tohto desaťročia“, citoval ho portál bbc.com. Ekonomika Británie prejavuje „jasné známky“ šoku po odhlasovaní vystúpenia z EÚ, konštatoval G. Osborne.
Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings znížila dlhodobý emisný rating Európskej únie na stupeň AA z úrovne AA+. Jej krátkodobý rating potvrdila na úrovni A-1+. Výhľad ratingov je stabilný. Dôvodom tohto kroku je názor agentúry, že deklarovaný zámer vlády Veľkej Británie odísť z EÚ zmenšuje fiškálnu flexibilitu únie a zároveň oslabuje jej politickú súdržnosť. „V dôsledku rozhodnutia voličov Veľkej Británie odísť z EÚ sme prehodnotili naše predtým prevažne priaznivé hodnotenie solidarity v rámci EÚ na neutrálne z pozitívneho,“ uviedla agentúra.
Agentúra S&P Global Ratings tiež potvrdila dlhodobý rating Spojených štátov amerických na úrovni AA+ a krátkodobý rating na stupni A-1+. Výhľad dlhodobého ratingu zostáva stabilný. Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny podľa agentúry podporuje odolnosť a diverzita jej ekonomiky, jej inštitucionálna sila, rozsiahla flexibilita jej ekonomickej politiky a unikátne postavenie krajiny ako emitenta hlavnej svetovej rezervnej meny.
Aktivita čínskeho priemyslu sa v júni opäť zhoršila. Oficiálny index nákupných manažérov (PMI), ktorý sleduje aktivitu hlavne väčších štátnych podnikov, podľa údajov zverejnených v piatok, klesol na 50 bodov z májovej úrovne 50,1 bodu. Index zostavovaný Čínskou federáciou pre logistiku a nákupy sa tak nachádzal uprostred 100-bodovej škály, čo signalizuje, že júnová aktivita sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nezmenila.
Spoločnosť Siemens UK, ktorá jednou z najväčších priemyselných firiem v Británii, upozornila, že odhlasovanie odchodu krajiny z Európskej únie by v najbližšom období mohlo poškodiť investície. Generálny riaditeľ Siemens UK Jürgen Maier uviedol, že hoci sa nemecký priemyselný gigant naďalej angažuje vo Veľkej Británii, obáva sa o perspektívu budúcich investícií. Informoval o tom v piatok portál bbc.com. „Znepokojuje nás, čo by mohla budúcnosť priniesť v súvislosti s novými investíciami, ktoré by sme chceli urobiť,“ konštatoval J. Maier.
Pred letnou motoristickou sezónou ceny benzínov a motorovej nafty na slovenských čerpacích staniciach už druhý týždeň po sebe klesli. Ako informoval Štatistický úrad, ceny 95-oktánového benzínu minulý týždeň klesli oproti predchádzajúcemu týždňu o 0,32 percenta, ceny 98-oktánového benzínu o 0,14 percenta a motorovej nafty o 0,74 percenta. Zvýšili sa len ceny LPG, a to o 0,36 percenta.
Ruský plynárenský gigant Gazprom sľúbil slovenskému prepravcovi zemného plynu, spoločnosti Eustream, že slovenský plynovod bude využívaný na dodávky plynu do Európy aj v prípade realizácie projektu Nord Stream 2. „Rokovali sme s predstaviteľmi Gazpromu o potenciálnych dosahoch projektu Nord Stream 2 na toky zemného plynu cez centrálny koridor a strednú Európu. Vítame ubezpečenie zo strany Gazpromu, že slovenská, ako aj česká prepravná sieť, bude dlhodobo využívaná aj v prípade vybudovania plynovodu Nord Stream 2,“ informoval hovorca Eustreamu Pavol Kubík.
Spoločnosť ČSOB Leasing po roku od akvizície ukončila integráciu spoločnosti VB Leasing SK. Podľa vyjadrení firmy je to o šesť mesiacov skôr, ako bolo pôvodne naplánované. „Samotná akvizícia, ako aj následná integrácia, išli v súlade s našimi očakávaniami,“ povedal Richard Daubner, generálny riaditeľ ČSOB Leasing. Výsledkom integrácie dvoch obchodných tímov je posilnenie trhovej pozície ČSOB Leasing z podielu približne 19 percent pred rokom na súčasných vyše 22 percent.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vlani uložil 831 právoplatných pokút poistencom a platiteľom poistného, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotným poisťovniam. Z tohto poistencom a platiteľom poistného uložil 704 právoplatných pokút, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti 123 a v prípade zdravotných poisťovní to boli štyri právoplatne pokuty.
Globálny trh s ropou sa podľa amerického ministra energetiky Ernesta Moniza dostane do rovnováhy v priebehu najbližšieho roka, keďže rastúci dopyt sa dostáva na úroveň dva roky trvajúcej prebytkovej ponuky, ktorá zatlačila ceny nadol. Americký minister to uviedol v piatok v Pekingu po stretnutí so svojím saudskoarabským partnerom Chálidom al-Fálihom na schôdzke ministrov energetiky skupiny G20, ktorej členmi sú veľké vyspelé aj rozvíjajúce sa krajiny.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.