Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na odstránenie prekážok, ktoré komplikujú vývoz obilia z Ukrajiny. Podľa jeho slov momentálne čaká na plavbu cez Bosporský prieliv viac než 100 lodí naložených ukrajinskými potravinami, za čo podľa neho môžu obštrukcie zo strany Ruska, informuje agentúra DPA.

„Vyše 100 lodí prepravujúcich potraviny čaká v blízkosti Bosporu. Prečo? Pretože sa musia podrobiť inšpekciám a ruskí zástupcovia tieto inšpekcie blokujú. Tieto lode sú tam držané celé týždne,“ povedal Zelenskyj vo videoprejave k účastníkom medzinárodnej konferencie ministrov poľnohospodárstva v Berlíne.

Podľa Zelenského toto dlhé čakanie spôsobí zvýšenie cien potravín v Európe a môže vyvolať nestabilitu alebo aj hlad v krajinách Ázie a Afriky.

Rusko blokuje ukrajinské lode s nákladmi obilia

Prezident uviedol, že „ukrajinskí poľnohospodári pokračujú v obrábaní polí“ napriek tomu, že Rusko neprestáva v útokoch na infraštruktúru Ukrajiny, vrátane jej prístavov a dopravných sietí, a vykonáva brutálne bojové operácie v ukrajinských obilných regiónoch.

Rusko v sobotu poprelo, že by blokovalo ukrajinské lode s nákladmi obilia a obvinilo Kyjev, že pri Bospore vytvára „umelú dopravnú zápchu“.

„V súčasnosti kotví v ukrajinských prístavoch a inšpekčných zónach 64 lodí. Poradie inšpekcií určuje ukrajinská strana a ruskí zástupcovia naň nemajú nijaký dosah,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie Kremľa.

Čiernomorská dohoda

Takzvaná Čiernomorská dohoda, ktorú 22. júla podpísali OSN, Ukrajina, Rusko a Turecko, pomohla zmierniť celosvetovú potravinovú krízu spôsobenú Kremľom rozpútanou vojnou na Ukrajine. Platnosť dohody sa mala skončiť 19. novembra, ale bola predĺžená o ďalších 120 dní.

V rámci tejto iniciatívy bolo z Ukrajiny vyvezených už viac ako 14 miliónov ton obilia, uviedla v polovici decembra OSN. Rusko má v súlade s dohodou právo vykonávať inšpekcie lodí vezúcich ukrajinské potraviny.

Ďalšie dôležité správy

KK10 Konstanca - Zamestnanec rumunskej spoločnosti Comvex dohliada na vykládku ukrajinského obilia v čiernomorskom prístave Constanta v Rumunsku v utorok 21. júna 2022. Hoci Rumunsko prijalo ambiciózny cieľ premeniť sa na hlavné centrum vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ekonomickí experti a prevádzkovatelia prístavov v krajine upozorňujú, že tento cieľ bolo oveľa ľahšie stanoviť, ako skutočne dosiahnuť. FOTO TASR/AP
An employee of the Romanian grain handling operator Comvex oversees
Neprehliadnite

Ukrajina odhaduje, že úroda obilia klesla pre ruskú inváziu o 40 percent