Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nalieha na vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho, aby pomohol s riešením problému deportácií tisícov detí i dospelých z Ukrajiny do Ruska.
Ukrajina už mesiace poukazuje na to, že Rusko deportuje Ukrajincov do regiónov vzdialených tisíce kilometrov od ich vlasti. Moskva popiera, že by niekoho násilím nútila odchádzať z Ukrajiny, ide podľa nej o evakuáciu z oblastí zasiahnutých konfliktom.
„Debata sa sústredila hlavne na našich ľudí, ktorých okupanti deportovali do Ruska,“ povedal Zelenskyj v stredu večer o rokovaní s vysokým komisárom OSN pre utečencov. „Ide o dospelých, ide o deti. Je potrebné vytvoriť mechanizmus na návrat týchto ľudí a na to, aby ľudia vinní na týchto deportáciách boli dohnaní k zodpovednosti. Som si istý, že inštitúcie OSN dokážu mať v tejto veci zásadnú úlohu,“ uviedol ukrajinský prezident. Politiku Moskvy spočívajúcu v udeľovaní ruského občianstva ukrajinským utečencom Zelenskyj označuje za genocídu. Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba hovorí „o štátom organizovaných únosoch detí“.
Grandi v stredu zakončil cestu po šiestich ukrajinských mestách. Povedal, že najviac ho dojali následky raketového útoku, pri ktorom pred niekoľkými dňami v Dnipre zomrelo 46 ľudí. „Bol som svedkom vojny na mnohých miestach. Ale keď som videl tie byty, ktoré boli rozdelené na dva kusy, keď som počul o tom, ako ľudia, vrátane šiestich detí, boli zabití jednou strelou, chýbajú mi slová,“ uviedol.
Reuters pripomína, že Zelenskyj kritizuje, že snahy medzinárodných organizácií vysporiadať sa s problémom deportácií neprinášajú výsledky. Ide o Medzinárodný výbor Červeného kríža alebo Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Podľa ukrajinského oficiálneho portálu nazvaného Deti vojny bolo od začiatku ruskej invázie pred 11 mesiacmi zabitých 459 detí a 916 ich utrpelo zranenie. Deportovaných bolo 14 711 detí, 126 sa ich vrátilo na Ukrajinu.
Ukrajinskí ochrancovia ľudských práv hovoria o tom, že deportácie možno postihli státisíce ukrajinských občanov. Americké ministerstvo zahraničia uvádza, že sa tento počet pohybuje medzi 900-tisíc a 1,6 milióna ľudí, medzi ktorými je 260-tisíc detí.