Konkrétne v tejto súvislosti spomenul Maďarsko, informovala agentúra AFP.
Maďarsko nemá jednotný postoj s EÚ
Zelenskyj uviedol, že je vďačný za podporu od amerického prezidenta Joea Bidena; nedostatočné odhodlanie k pomoci Ukrajine je však podľa vlastných slov evidentné v rámci Európy.
Ako konkrétny príklad menoval Maďarsko, ktoré nesúhlasí napríklad so zavedením embarga EÚ na ruskú ropu.
„Maďarsko nemá jednotný postoj s ostatnými krajinami EÚ," povedal Zelenskyj počas panelovej diskusie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.
„Sme na európskom kontinente a potrebujeme podporu zjednotenej Európy," apeloval ukrajinský líder. Táto jednota by sa mala týkať aj dodávok zbraní Kyjevu a Západ podľa jeho slov v tejto otázke jednotný nie je.
„Našou obrovskou výhodou voči Rusku by bolo, ak by sme boli (my v Európe) skutočne zjednotení," zdôraznil.
Ukrajina bude bojovať ďalej
Zelenskyj tiež poukázal na nedostatočný konsenzus, čo sa týka žiadosti Švédska a Fínska o vstup do Severoatlantickej aliancie. S týmto bezprecedentným krokom oboch severských krajín totiž nesúhlasí Turecko.
Agentúra AFP pripomína, že USA a európske krajiny poskytli Ukrajine už vojenskú podporu v objeme miliárd dolárov. Kyjev však žiada ďalšie navýšenie pomoci, členstvo Ukrajiny v NATO a EÚ a zavedenie bezletovej zóny nad Ukrajinou.
„Ukrajina bude bojovať, až kým nezíska späť celé svoje územie," citovala slová Zelenského agentúra DPA. Ako dodal, je pripravený rokovať s Moskvou v prípade, že Rusko stiahne svoje sily z ukrajinského územia. Povedal takisto, že so šéfom Kremľa Putinom by hovoril len osobne a priamo, bez sprostredkovateľov.
„V tomto okamihu Rusko seriózne nerokuje," ale snaží sa dobyť čo najviac ukrajinských území, konštatoval Zelenskyj.