Počas šiestich mesiacov ruskej vojny na Ukrajine možno pozorovať konflikt medzi hodnotami, ktoré vyznáva ruský prezident Vladimir Putin, a hodnotami ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Ktorý štýl vládnutia je účinnejší vo svete, ktorý sa rýchlo mení a je poznačený pandémiou?“ pýta sa vo svojom článku Forbes.
Človek rýchlo dospeje k záveru, že Putinov prístup alfa samca sa veľmi nehodí do prostredia organizácií, ktoré sa snažia do vedenia zapájať pracovníkov či podporovať kreatívne myslenie.
Zelenskyj sa však na druhej strane musí vyrovnať s nedostatkom zdrojov a budovať spojenectvá.
Forbes identifikoval štyri Zelenského taktiky velenia, ktoré by si mohli osvojiť aj lídri iných krajín sveta.
Taktika prístupnosti
Putinovou značkou je „rozkazovať a ovládať“. Táto preňho typicky toxická mužnosť podčiarkuje jeho nadpriemerný intelekt a jeho pozíciu predátora na vrchole potravinového reťazca. Jeho diktátorský štýl „na diaľku“ najvernejšie ilustrujú fotky z jeho stretnutí s generálmi, ktoré prebiehajú za asi najdlhším stolom v histórii tejto planéty. Pri pohľade na ne však nikomu nenapadne ani len pochybovať o tom, že rozkazy vydáva on a ostatní si môžu akurát tak robiť poznámky, konštatuje Forbes.
Naopak, Zelenského značkou je „prístupnosť a ľudskosť“, ktoré ľudí nabádajú k tomu, aby s ním zdieľali svoje nápady a názory. Mnoho komentátorov svetového diania sa zhodlo, že jeho najúčinnejšou zbraňou v tejto vojne bol obyčajný telefón. Ako príklad možno spomenúť obliehanie Mariupoľa, keď bol ukrajinský prezident denne v kontakte s vojakmi na bojisku.
Taktika digitálneho vplyvu
Vojna na Ukrajine však neprebieha len na bojisku, ale prostredníctvom sociálnych sietí či kybernetických útokov aj vo virtuálnom prostredí.
Zelenskému sa pomocou fotiek a videí darí mentálne povzbudzovať ukrajinských vojakov a širokú komunitu „nasledovníkov“. Nedávno dokonca využil svoju prítomnosť vo virtuálnom svete, aby si získal srdcia ľudí na hudobnom festivale Glastonbury. Cez obrovskú obrazovku ľudí požiadal o pomoc a podporu. „Zdieľajte toto video s každým, koho sloboda sa stala terčom útokov“, apeloval ukrajinský prezident.
Na druhej strane, Putina často v médiách vídať v presne nalinkovaných situáciách.
Ruský prezident je kráľom analógového modelu komunikácie, Zelenskyj zas kráľom digitálneho prostredia.
Taktika zdieľania životného príbehu
Zelenského cesta z komika znázorňujúceho prezidenta v televíznom seriáli na skutočnú hlavu štátu je všetkým dobre známa. Jeho zvláštny životný príbeh je aj v tomto prípade hodnotným aktívom, keďže jeho zdieľanie Zelenskému pomáha podčiarkovať hodnoty, ktoré vyznáva.
Okrem toho v ľuďoch vyvoláva empatiu a ukrajinský prezident si to dobre uvedomuje. Ak sú lídri ochotní vyrozprávať svoje autentické životné príbehy, tak ľudia skôr precítia ich odkaz, myslí si Forbes.
Na rozdiel od Zelenského je Putinov životný príbeh bývalého KGB agenta opradený legendami a záhadami.
Taktika riskovania vlastnej kože
Zelenskyj riskuje svoj vlastný krk aj napriek tomu, že je cieľom ruských jednotiek. Pravidelne sa objavuje mimo bezpečia svojho opevneného zariadenia, aby sa tvárou v tvár stretol s vojakmi či civilistami. Tým, že svetu ukazuje, čo všetko môže aj on sám stratiť, sa stavia do pozície vzoru.
Jeho existencia je teda v ostrom kontraste s Putinom, ktorý sa často objavuje v obleku a kravate, pričom z jeho úst na všetky strany lietajú rozkazy. Samozrejme, všetko to robí z bezpečia Kremľa.
Putin disponuje silou, ktorá ľudí núti k poslušnosti. Tento prístup má mimo kultúru, ktorej dominuje strach, iba obmedzenú hodnotu.
Z pohľadu organizácií, ktoré dúfajú v to, že sa zmenia, aby mohli úspešne čeliť výzvam vojnou zmietaného sveta, má Zelenského schopnosť vytvárať ľudské spojenia a odhodlanie neoceniteľnú hodnotu, uzatvára Forbes.