Kvalita zdravotnej starostlivosti a dôvera verejnosti sú na kriticky nízkej úrovni, uviedol analytik Marián Kočiš. Stav slovenského zdravotníctva si vyžaduje zásadné reformy pre zabezpečenie udržateľnosti a efektívnosti. Vlani sa síce začala výstavba troch veľkých nemocníc v Martine, Banskej Bystrici a Prešove, ale otázka koncovej nemocnice v Bratislave ostala nevyriešená.

„Rokovanie vlády s Lekárskym odborovým združením zdôrazňuje potrebu zlepšenia v zdravotníctve,“ uviedol analytik, pričom poukázal, že napriek plánovaným investíciám je spokojnosť Slovákov so zdravotnou starostlivosťou alarmujúco nízka.

Dáta OECD ukazujú, že ju vyjadrilo iba 26 percent Slovákov, čo je polovica priemeru krajín OECD. Hlavnými problémami, ktoré zaťažujú systém, sú nedostatky v kvalite a efektivite financovania, nedostatok kvalifikovaného personálu a zanedbaná infraštruktúra. Demografické zmeny zároveň rýchlo menia potreby trhu a Slovensko bude čeliť starnúcej populácii, čo zvyšuje dopyt po zdravotnej starostlivosti.

Kvalitné zdravotníctvo je dôležité aj pre udržanie ekonomického rastu. Slovensko má priemernú dĺžku života a život bez zdravotných komplikácií nižší než v iných európskych krajinách, pričom vysoký počet návštev u lekára preťažuje systém. K zlepšeniu infraštruktúry, digitalizácie medicíny a otváraniu nových ambulancií by pomohlo aj efektívne využívanie eurofondov.

Zdravotníctvo tiež čelí výzve udržať a prilákať zdravotníkov, ktorí často hľadajú lepšie pracovné podmienky v zahraničí.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Systém eRecept je plne funkčný pre všetky lieky, potvrdili zdravotné poisťovne