Nástup novej vlády na jar budúceho roka na čas zablokuje akékoľvek zmeny. Po tom, ako sa k moci dostane vládna zostava s inou politickou orientáciou, jediné, s čím sa dá rátať, sú personálne rošády na najvyšších postoch štátnych nemocníc. Je to príliš málo na uspokojenie pacientov bez medicínskych konexií i naštvaných lekárov. Aj keď tvrdé nátlakové akcie čakať netreba. Skúsenosť vraví, že lekári vedení skupinou odborárov v čase, keď vládne Smer-SD, otvorene nevystupujú.
Viac, no nie dosť
Dosluhujúci minister zdravotníctva sľubuje nemocniciam viac peňazí. Tie by sa mali usporiť na základe nových liekových zákonov. Ak by sa aj podarilo dosiahnuť na liekoch úsporu 100 miliónov eur, na resuscitovanie nemocničného biznisu to bude stále málo. No budúci rok určite hneď nepríde do nemocníc taká suma peňazí, ktorá by im pokryla všetky náklady za ich služby. A tak budú dlhy nemocníc, ktoré sa v tomto roku podarilo stlačiť mimoriadnym prídelom peňazí zo štátneho rozpočtu, znova narastať.
Vláda by k liekovým úsporám musela v štátnom rozpočte pridať zdravotným poisťovniach viac za ekonomicky neaktívnych ľudí – drahých dôchodcov, deti či nezamestnaných. Pri očakávanom vývoji ekonomiky a verejných financií sa ochota ministerstva financií na takúto transakciu blíži k nule. A ak súčasné ministerstvo zdravotníctva nezvládlo prepísať do právnych formulácií možnosť vyberať aspoň poplatky za pobyt pacientov či stravu v nemocniciach, nedá sa čakať, že na to naberie odvahu budúca červená ministerská zostava.
Mnoho lekárov sa nádeja, že do sektora by mohli priniesť pokoj platby za diagnózu – DRG. Tie sa však do praxe dostanú najskôr v roku 2014. To, že sa nemocniciam bude platiť podľa modelu zabehnutého v Nemecku, však neznamená, že sa na lôžkové oddelenia dostanú aj nemecké financie za výkony. Očakávať od DRG zázrak by nebolo korektné. Nová metóda platenia v nemocniciach len inak, spravodlivejšie prerozdelí finančný balík, ktorý dostanú. Potom by nemal byť rozdiel v tom, koľko sa zaplatí napríklad za operáciu slepého čreva v malej regionálnej a štátnej fakultnej nemocnici. Ak by politici chceli upokojovať lekárov argumentom, že systém DRG odstráni problémy s peniazmi v špitáloch, skráti zoznamy na čakacích listinách pre plánované operácie alebo zvýši lekárom platy podľa ich predstáv, určite by to nebolo v poriadku.
Exekútori a experiment
Veľké štátne nemocnice si protestom lekárov zabezpečili postavenie štátnych príspevkových organizácií. Jediná istota, ktorú tým získali, je, že majetok štátu nemôže ísť do konkurzu. Nie je to priveľká útecha. Dodávateľské firmy, ktoré sa v tomto roku dočkali preplatenia väčšiny svojich faktúr s tým, že boli ochotné vzdať sa aj časti istiny, vedia, že oddlžovanie sa tak skoro opakovať nemusí. Preto nemocniční manažéri budú postupne čoraz častejšie stretávať exekútorov. V budúcom roku by však od exekúcií mohli mať ešte pokoj. Opätovný nárast dlhov do kritickej hranice chvíľu potrvá.
Budúci rok bude zároveň rokom veľkého experimentu. Investičná skupina Penta, ktorá získala pod kontrolu takmer všetky regionálne nemocnice na východe Slovenska, tvrdí, že bude vedieť na tomto území poskytovať efektívnu zdravotnú starostlivosť. Je to výzva. Ak sa jej nebude dariť, stratia sa všetky argumenty pre vstup súkromných investorov do ťažkého nemocničného segmentu na Slovensku. S výnimkou onkologických či kardiologických ústavov, ktorým ministerskí úradníci a poisťovne v minulosti nastavili špeciálne platobné podmienky.
Nuž rok 2012 bude pre väčšinu nemocníc rovnako krutý ako predchádzajúce. Lekárom v špitáloch, ktorí sa statočne držia predsavzatia nedať sa uplácať pacientmi, nemajú možnosť rozhodovať, od koho nakupovať do nemocníc služby či prístroje a nebodaj nemajú súkromnú prax alebo niekoľko úväzkov, treba len často pripomínať, že pomáhať trpiacim ľuďom je jedno z najkrajších možných poslaní človeka.
Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Ilustračné foto - Profimedia.cz