V zdravotníctve je do roku 2030 potenciál úspor takmer 426 miliónov eur na výdavkoch z verejného zdravotného poistenia. Efektívnejšie využívanie zdrojov by mohlo najviac usporiť do roku 2025. V budúcom roku by to mohlo byť 127 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej revízie výdavkov, ktorý vláda vzala v stredu na vedomie.

Neefektívne užívanie liekov

Najväčšiu časť tvoria úspory na neefektívnom užívaní liekov. Potrebné je tiež zefektívnenie činnosti štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Najmä na strane cenotvorby výkonov, vyvážením jednotkovej sadzby v ústavnej zdravotnej starostlivosti na priemernú úroveň ostatných zdravotných poisťovní či rozšírením centrálneho obstarávania liekov,“ uvádza sa v revízii.

Duplicitné opakovanie vyšetrení

Úspory sa dajú dosiahnuť aj v oblasti spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, kde je podľa nej dôležité referencovanie cien a počtov diagnostických vyšetrení so zahraničím. Ceny za poskytovanie magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie sú v priemere vyššie ako v Česku a slovenskí pacienti absolvujú takmer o tretinu viac týchto vyšetrení ako v krajinách V3. Autori revízie vidia ako jeden z dôvodov duplicitné a opakované vyšetrenia.

Potenciál úspor vzniká aj v oblasti špecializovanej ambulantnej starostlivosti znížením počtu návštev. „Je však spojený s implementáciou hodnotových opatrení na podporu všeobecnej ambulantnej starostlivosti,“ píše sa v dokumente.

Usporené peniaze by mali ísť na prioritné oblasti v zdravotníctve ako podporu inovatívnej liečby či všeobecnej ambulantnej starostlivosti, mzdy zdravotníkov či kultiváciu DRG systému.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Analytici: Zdravotníctvo potrebuje rekordné zdroje, poisťovne sú v strate a kritika Matoviča