Zdravotníci v 116 krajinách sveta už ľuďom aplikovali viac ako 312 miliónov dávok vakcín proti Covidu-19, uvádza agentúra Bloomberg na základe svojich prepočtov. Najviac dávok zatiaľ zdravotníci aplikovali ľuďom v Spojených štátoch (cez 92 miliónov), Číne (52,5 milióna), Európskej únii (cez 41,5 miliónov), Británii (vyše 23,5 milióna) a Indii (viac ako 22,6 milióna ).

,,Kedy sa život vráti k normálu? To je komplikovaná otázka a predmet debát medzi epidemiológmi. Aj keď sa najlepšie vakcíny s 95-percentnou účinnosťou javia ako účinné, aj po očkovaní je stále možné, že sa bude choroba ďalej šíriť," píše agentúra na svojom webe a zmieňuje prominentného amerického epidemiológa Anthonyho Fauciho, podľa ktorého je potrebný zaočkovat 70 až 80 percent populácie, aby sa život v Spojených štátoch vrátil do normálnych koľají.

Na celosvetovej úrovni činí posledný priemer 8,08 milióna aplikovaných dávok denne. Pri tejto rýchlosti by trvalo 3,8 roka, než by sa dvoma dávkami vakcíny naočkovalo 75 percent svetovej populácie, ktorú tvorí 7,8 miliárd ľudí. Množstvo očkovaných dávok však vytrvalo rastie a nové vakcíny od ďalších výrobcov sa môžu čoskoro objaviť na trhu.

WA 52 Brazília - Vedci pracujú na pilotnej fáze výroby ruskej vakcíny Sputnik V na ochorenie COVID-19 vo farmaceutickej spoločnosti Uniao Quimica v Brazílii v pondelok 25. januára 2021. FOTO TASR/AP 

Laboratory workers work in the pilot production phase of Russia's Sputnik V Coronavirus vaccine for COVID-19 at the pharmaceutical company Uniao Quimica in Brasilia, Brazil, Monday, Jan. 25, 2021. (AP Photo/Eraldo Peres)
Neprehliadnite

Tvorcovia Sputnika žiadajú ospravedlnenie EMA za vyjadrenia o ruskej rulete

Bloomberg tiež pripomína príklad Izraela, ktorý očkuje najrýchlejšie. V blízkovýchodnej krajine, kde žije zhruba 9,3 milióna ľudí, sa začala očkovacia kampaň 19. decembra minulého roka. Zdravotníci tam odvtedy aplikovali takmer 8,8 milióna dávok vakcín. Plne zaočkovaných je podľa Bloombergu 42,2 percenta obyvateľov.

Svetovej verejnosti je v súčasnej dobe k dispozícii sedem vakcín proti Covidu-19, existuje však niekoľko krajín, kde ľudia nedostali ešte ani jednu dávku vakcíny.

Podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá pandémiu sleduje celosvetovo, sa koronavírusom doteraz infikovalo viac ako 117 miliónov ľudí po celom svete, z ktorých cez 2,6 milióna kvôli chorobe Covid-19 zomrelo.