Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek zverejnilo výsledky svojho výskumu personálnych kapacít v nemocniciach. Potom, ako oslovili 113 nemocníc a dostali dáta od približne 60 zdravotníckych nemocníc, dostali alarmujúce dáta, ktoré odhalili vážny nedostatok personálu, výrazné vekové zastúpenie sestier nad 50 rokov a kritickú potrebu posilnenia zdravotníckeho personálu.

Vážny problém zdravotníctva

„Údaje o personálnom stave sestier a pôrodných asistentiek a vekovej štruktúre sú kľúčové nielen pre budúcnosť zdravotníctva, ale aj pre formovanie efektívnejších riešení na stabilizovanie pracovných podmienok zdravotníctva a pre lepšiu starostlivosť o pacientov,“ uviedla predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká. Podľa jej slov výsledky poukazujú na to, že súčasný stav personálu nie je dlhodobo udržateľný. Približne 40 percent sestier je vo veku do 50 rokov, ďalších 15 percent má nad 59 rokov, spolu je to cez 55 percent sestier od 50 do 60 a viac rokov.

„Tieto údaje dokumentujú vážnosť situácie, že sestry a pôrodné asistentky sú v kritických poddimenzovaných počtoch a pracujú pod extrémnym tlakom, na základe dát apelujeme na kompetentných, aby zabránili prehlbovaniu problémov s nedostatkom zdravotníkov, a zamerali sa na zlepšenie pracovných podmienok, ktoré by prilákali mladých ľudí do sektora,“ pokračuje Kavecká s tým, že ak sa nič nezmení, zdravotníctvo čaká personálny kolaps. V odborovom združení zároveň nepovažujú za správne, že v čase narastajúcej krízy minister zdravotníctva Kamil Šaško odmieta diskutovať s tými, ktorí každý deň zabezpečujú starostlivosť o pacientov.

Súčasná vláda naznačila možnosť vyhlásenia núdzového stavu v zdravotníctve, podľa Kaveckej však máme skúsenosť z roku 2011, že núdzový stav nefungoval a riešeniu problémov v zdravotníctve nepomohol. „Odborové združenie sestier odmieta akýkoľvek zásah do zákona o odmeňovaní zdravotníkov, sestry a pôrodné asistentky sú kľúčovým základom starostlivosti o pacienta, a destabilizácia ich pozícií ohrozuje celý systém. Na situáciu poukazujeme aj preto, že v nemocniciach a na niektorých oddeleniach, kde chýbajú lekári, nie je zabezpečený priestor ani pre prácu sestier a pôrodných asistentiek, najviac tým utrpí slovenský pacient,“ vysvetlila predsedníčka združenia.

Alarmujúca situácia

Aktuálna situácia je podľa sestier výzva a signál pre vládu a ministra zdravotníctva, aby začali pracovať na zlepšení pracovných podmienok pre zdravotnícky personál. Sestry a pôrodné asistentky veria, že vláda využije dáta ako podklad na prehodnotenie aktuálnych konsolidačných opatrení, ktoré podľa združenia ohrozujú stabilitu zdravotníckeho systému, a príjme riešenia, ktoré zabránia ďalšiemu zhoršovaniu stavu v zdravotníctve. Sestry reagovali aj na schválenú novelu, ktorá navráti ich valorizáciu platov na úroveň pred konsolidačnými opatrenia. Kavecká zdôraznila, že vláda by sa nemala prezentovať tým, že sestrám zvýšila platy, pretože len napravila zmeny, do ktorých sa podľa jej slov ani nemala starať.

„My sme očakávali reálne navýšenie platov, a nie že budú robiť kotrmelce, ktoré frustrujú, demotivujú a destabilizujú zdravotníkov. Z nášho pohľadu je to neseriózny prístup k tomu stavu, v akom sa slovenské zdravotníctvo nachádza,“ vyhlásila predsedníčka zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Sestry počas tlačovej besedy tiež pripustili, že ak v januári nebudú v nemocniciach lekári, môžu odísť aj sestry. Odborové združenie požiadalo ministra zdravotníctva aj premiéra o stretnutie, kde by im odprezentovali výsledky svojho prieskumu o kapacite zdravotníkov v nemocniciach, zatiaľ ale odozva neprišla.

Ďalšie dôležité správy

Close-up,Of,The,Hands,Of,A,Nurse,In,A,Turquoise
Neprehliadnite

Utrpí Slovensko, potešia sa okolité krajiny. Konsolidácia vyháňa sestry od lôžok pacientov