Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) na Slovensku oceňuje snahu Ministerstva hospodárstva SR, vlády SR aj Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o zníženie dosahov dramatického nárastu trhových cien energií. Považuje ich však zatiaľ za pomalé, málo účinné a nedostatočné. Uviedol to prezident ZCHFP Roman Karlubík po rokovaní prezídia zväzu.

V situácii, keď celý slovenský priemysel a v rámci neho aj slovenské chemické a farmaceutické firmy čelia neúnosným dramatickým nárastom cien elektriny, zemného plynu a emisných povoleniek, sú podľa neho nutné nielen čiastkové, ale predovšetkým systémové a dlhodobé opatrenia na všetkých úrovniach.

Ceny energií treba riešiť rýchlo

Akútny problém cien energií v roku 2022 je podľa ZCHFP potrebné riešiť jednorazovo a urgentne, s využitím všetkých dostupných nástrojov. Táto pomoc by mala byť navyše a platná na rok 2022. Dôležitú úlohu tam môžu zohrať opatrenia ÚRSO pri regulácii cien energií, ktoré môžu nárasty cien zmierniť.

Po znížení pridelených emisných povoleniek na nasledujúce sú podniky združené v ZCHFP nútené nakupovať povolenky na burze, čo stojí milióny eur ročne. Na rozdiel od ich konkurentov väčšina z nich nespadá do žiadneho rámca podpory. Na zabezpečenie cash-flow môže dôjsť k zníženiu investičného rozvoja s nepriaznivým vplyvom do budúcnosti. Veľké spoločnosti v chemickom sektore navyše v súčasnosti rátajú straty na milióny, ak nie na desiatky miliónov eur, čo je pre večšinu výrobcov katastrofa. „Vzhľadom na to už väčšina (výrobcov) pripravuje krízové scenáre obmedzenia, respektíve odstavenia svojich výrob," uviedol  ZCHFP.

Na snímke zľava výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor, predseda Klubu 500 Vladimír Soták, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók a generálny riaditeľ Duslo Šaľa Petr Bláha počas spoločnej tlačovej konferencie Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) k dopadu prudkého zvyšovania cien elektriny a plynu na priemyselné podniky v Bratislave 12. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zamestnávateľské zväzy kritizujú prístup vlády k podpore slovenského priemyslu

Zväz preto žiada vládu o okamžitú pomoc celému priemyslu, nielen kompenzáciou emisných povoleniek, ale aj kompenzačné opatrenia v rámci TPS (tarify za prevádzku systému). Súčasne je potrebné, aby sa v rámci celej EÚ reálne uviedli do praxe opatrenia, ktoré by hodnotili dovoz a spôsob zdanenia výrobkov z iných krajín z pohľadu celkovej uhlíkovej stopy.

V hre sú desaťtisíce pracovných miest

Podľa ZCHFP je nevyhnutné dosiahnuť únosné ceny energií, inak hrozí významný pokles výkonnosti chemického a farmaceutického priemyslu so všetkými dôsledkami. Priamo ohrozených je asi 44 000 pracovných miest v tomto odvetví a niekoľko desiatok a stoviek tisíc miest u ich dodávateľov a subdodávateľov, ako aj výpadky priamych a nepriamych daní.


pôvodný súbor:_MST_ emisie_ 002.jpg
Neprehliadnite

TOP v priemysle: O osude firiem v chemickom sektore rozhodovali najmä vrtkavé komodity