V minulom roku bolo na Slovensku hospitalizovaných viac než 30-tisíc pacientov pre choroby, ktorí na lôžku skončiť nemuseli. Z dát zdravotných poisťovní, ktoré spracoval Inštitút pre stratégie a anylýzy (ISA), vyplýva, že ide o najväčší počet od roku 2019. Pobytu v nemociciach sa podľa ISA dalo predísť lepšou životosprávou, kvalitnejšou ambulantnou starostlivosťou alebo efektívnou domácou liečbou.

Najvyššie boli aj celkové náklady na zbytočné hospitalizácie. Pri sume vyše 60 miliónov eur vychádza priemerná hospitalizácia na približne dvetisíc eur, čo predstavuje nárast o tretinu oproti roku 2022.

Vývoj úhrad zdravotných poisťovní za odvrátiteľné hospitalizácie (milióny eur)
Zdroj: ISA - dáta zdravotných poisťovní
Vývoj úhrad zdravotných poisťovní za odvrátiteľné hospitalizácie (milióny eur)

Hlavnými príčinami týchto hospitalizácií sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zlá životospráva, zanedbaná prevencia a diagnostika, predĺžené čakacie doby na vyšetrenia, obmedzená dostupnosť liečby v odborných ambulanciách a nevhodná domáca liečba spôsobená slabou informovanosťou pacientov.

Vývoj počtu odvrátiteľných hospitalizácií
Zdroj: ISA - Zdroj: dáta zdravotných poisťovní

Inštitút ISA v roku 2023 navrhol niekoľko opatrení na zlepšenie situácie vrátane prijímania opatrení na podporu zdravého životného štýlu, systematických investícií do prevencie, budovania súvisiacej infraštruktúry a osvetových aktivít. Taktiež ISA odporúča budovanie integrovaných centier liečby, kde by pacienti mali prístup k viacerým službám na jednom mieste, a kde by sa efektívnejšie koordinovala spolupráca medzi ambulanciami, nemocnicami a vedecko-výskumnými inštitúciami.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Historicky najväčšiu časť dlhu Slovenska tvoria fakultné a univerzitné nemocnice