Pätnásť najväčších svetových zbrojných spoločností by do konca roku 2026 malo v súhrne dosiahnuť prebytok hotovosti 52 miliárd amerických dolárov. To je dvojnásobok oproti súčtu prebytkov, ktorého firmy dosiahli v roku 2021. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Vertical Research Partners pre britský denník Financial Times. Výrobcovia zbrojnej a leteckej techniky ťažia z rastúcich výdavkov na obranu po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, ale aj v súvislosti s rastúcim napätím na Blízkom východe a v Ázii.
Obrovský rast trhu vyvolá aktivitu
Britská BAE Systems, nemecký Rheinmetall a švédsky Saab pre nové zákazky na muníciu a raketové strely v sledovanom období zvýšia cash flow súhrnne o 40 percent.
Podľa analytikov sa budú firmy snažiť vyššie prebytky využiť na akvizície alebo fúzie, ktoré však môžu brzdiť protimonopolní regulátori. „Stále existuje priestor pre stredne veľké spoločnosti na akvizície, bez toho aby tým príliš nahnevali regulačné orgány či ministerstvá obrany,“ uviedol analytik Byron Callan zo spoločnosti Capital Alpha Partners.
„Vzhľadom na to, aký dlhý cyklus toto odvetvie má, chvíľu potrvá, kým sa vytvoria kapacity a začnú prúdiť peniaze, ale obrovský rast trhu vyvolá aktivitu,“ dodal analytik spoločnosti Agency Partners Nick Cunningham.
Zbrojárske firmy profitujú z nových kontraktov
Spoločnosť Rheinmetall na začiatku tohto mesiaca oznámila akvizíciu amerického výrobcu dielov pre vojenské vozidlá Loc Performance za 950 miliónov amerických dolárov. Nemecký dodávateľ uviedol, že transakcia zvýši jeho šance na získanie zákaziek americkej armády na bojové a taktické vozidlá v hodnote presahujúcej 60 miliárd amerických dolárov.
Americký Kongres nedávno schválil ďalšiu pomoc Ukrajine, Taiwanu a Izraelu, na čo vláda vyčlenila takmer 13 miliárd amerických dolárov na zbrojné zákazky, na ktoré dosiahli firmy Lockheed Martin, RTX, Northrop Grumman, Boeing, General Dynamics a ich dodávatelia.
V Británii vyčlenilo ministerstvo obrany na vojenskú pomoc Ukrajine v posledných troch rokoch 7,6 miliardy libier. Do tejto sumy sa počíta aj doplnenie a modernizácia vlastných zásob, pretože na Ukrajinu sa často posiela vyradená výzbroj.