Po rozpade Juhoslávie v 90. rokoch minulého storočia sa teroristi tešili z bohatej ponuky zbraní. V súčasnosti sú na rade západné vlády, ktoré v dôsledku vojny na Ukrajine hľadajú muníciu a zbrane v tomto regióne, píše The Economist. Výrobcovia zbraní na západnom Balkáne zažívajú rozmach. Srbský vývoz zbraní sa od roku 2020 strojnásobil a od začiatku invázie na Ukrajinu dosiahol hodnotu približne 800 miliónov eur. Vývoz z Bosny sa v prvých štyroch mesiacoch roku 2024 takmer zdvojnásobil. „Bosnianske muničné továrne pracujú na plný výkon,“ tvrdí Jasmin Mujanovič z New Lines Institute.

Dedičstvo vojensko-priemyselného komplexu

Počas studenej vojny mala Juhoslávia rozsiahlu armádu a vojensko-priemyselný komplex. Jeho pozostatky dnes fungujú v Bosne a Srbsku, ktoré tvoria viac ako 90 percent vojenského exportu západného Balkánu. Západ aj Ukrajina oceňujú schopnosť vyrábať muníciu podľa sovietskych aj NATO štandardov, často za nižšiu cenu. Bosniansky náboj môže stáť len štvrtinu ceny západného. Hoci zákony Bosny a Srbska zakazujú predaj zbraní do vojnových oblastí, nájdu sa obchádzky. Napríklad Amerika odoberá bosnianske náboje a následne ich presmerováva na Ukrajinu. Srbsko tiež predáva delostrelecké náboje cez Českú republiku a Turecko.

Tampa Bay Rays v Kansas City Royals
Neprehliadnite

Opačná strana mince súčasného akciového trhu. Potenciál zbrojárskych firiem

Balkánski členovia NATO, Chorvátsko a Albánsko, poslali na Ukrajinu veľké množstvá sovietskeho materiálu. Chorvátsko plánuje renováciu tankov M-84, juhoslovanskej verzie T-72, a ich dodanie na Ukrajinu. Pre krajiny ako Bosna a Albánsko, ktoré chcú vstúpiť do EÚ, je podpora Ukrajiny aj spôsob, ako získať politický kredit v EÚ a USA.

Srbsko medzi Západom a Ruskom

Pre srbského prezidenta Aleksandra Vučiča je obchod so zbraňami spôsob, ako krehko vyvažovať postoje medzi Západom a Ruskom. Zároveň je to výnosný biznis. „Zbožňujem, keď vyvážame zbrane,“ povedal A. Vučič. „Je to čistý prílev zahraničnej meny.“ Amnesty International nedávno informovala o výskyte obrovského množstva srbských zbraní v Sudáne, zatiaľ čo vyšetrovanie odhalilo nárast exportu do Izraela po útokoch v októbri 2023.

Kontroverzie okolo vývozu zbraní

Nie všetci sú však spokojní. Milorad Dodik, líder Republiky srbskej, ktorá je súčasťou Bosny, kritizoval predaj zbraní Ukrajine. Niektorí etnickí Srbi dokonca odišli bojovať za Rusko. Naopak, iné krajiny regiónu, ako Chorvátsko a Kosovo, majú obavy z narastajúceho zbrojného potenciálu Srbska, najmä po nákupe francúzskych stíhačiek Rafale.

Aj po desaťročiach od rozpadu Juhoslávie zostáva obchod so zbraňami na Balkáne veľmi živý. Krajiny regiónu profitujú z vojny na Ukrajine. Zároveň využívajú príležitosť na posilnenie geopolitických a ekonomických pozícií.

Ďalšie dôležité správy

Press Tour Of Zhytomyr Region On Humanitarian De-Mining
Neprehliadnite

Bývalý šéf Googlu prešiel od vyhľadávania na webe k monitorovaniu vojenských cieľov na Ukrajine