Denník Sme sa na tento dokument odvoláva. Úrad Martina Glváča bol ochotný potvrdiť len toľko, že k podpísaniu nákupu skutočne došlo. „Zmluvný vzťah bol v súlade s potrebami ozbrojených síl a na základe zákonného postupu uzatvorený tak, aby bolo možné požadovaný materiál dodať do konca roka 2014,“ uvádza hovorkyňa Martina Balleková.
Bez ďalších podrobností však dodáva, že objem kontraktu je odlišný, než uvádza dokument, na ktorý sa odvoláva Sme. Z oficiálnych reakcií ministerstva je tak zrejmá len informácia, že nákup sa týka minimálne šiestich stoviek pištolí a pušiek v hodnote 1,6 milióna eur a bližšie nespresneného balíka príslušenstva. „Celkový objem zákazky nemožno z bezpečnostných dôvodov zverejniť,“ dodáva Balleková.
Cez leto obchod popieral
O tom, že zmluvu podpísali, doteraz nikto mimo ministerstva netušil. „Doteraz som žil v tom, že o zákazke sa stále rokuje,“ hovorí exminister obrany a nezaradený poslanec Martin Fedor. Podobne zareagoval aj ďalší exminister obrany a poslanec Ľubomír Galko (SaS). „Pokiaľ už zmluvu podpísali, je to podraz. Zapadá to však do stratégie Martina Glváča informovať o nákupoch až vo chvíli, keď sú uzatvorené,“ tvrdí Galko.
Podľa doterajších vyjadrení ministerstva sa totiž zdalo, že s Českou zbrojovkou sa naďalej rokuje. „V súčasnosti rokujeme len s jedným výrobcom,“ povedal v polovici novembra pred novinármi riaditeľ sekcie pre vyzbrojovanie Róbert Tibenský.
Sám minister Glváč ešte pred pár mesiacmi nákup českých pušiek popieral. „Nie je pravda, že ideme nakupovať pušky Bren,“ povedal v júni v rozhovore pre Sme. Minister potvrdil vtedy len toľko, že chce zjednotiť výzbroj s českou armádou. Tá má však – aspoň v menších počtoch – aj iný typ zbraní než od Českej zbrojovky.
Vojak s útočnou puškou CZ 805 BREN A1 Zdroj: Česká zbrojovka, a. s.
Prezbroja Česi celú armádu?
Hoci je celý kontrakt z hľadiska počtu kusov relatívne malý, svojím významom môže ovplyvniť podobu slovenskej armády na nasledujúce desaťročia. Až doteraz totiž armáda kupovala moderné zbrane predovšetkým len pre špecializované útvary. V tomto prípade však pušky a pištole dostanú stovky „radových vojakov“ v rámci novovznikajúceho práporu. „Nie je bežné ani efektívne, aby ozbrojené sily mali viacero druhov zbraní,“ hovorí bezpečnostný analytik Vladimír Bednár.
Inými slovami utajeným nákupom získala zbrojovka z Uherského Brodu veľkú šancu, že postupne prezbrojí celú 14-tisícovú slovenskú armádu – možno s výnimkou vojenskej polície či špeciálnych jednotiek, tvrdí Sme. „Z odborného hľadiska by zrejme i nasledujúci minister musel pokračovať v kontrakte a dozbrojiť armádu zbraňami Českej zbrojovky alebo tieto nové zbrane vyradiť,“ dodáva Bednár.
Ak by ministerstvo vypísalo otvorenú súťaž, pozícia Českej zbrojovky by bola zložitejšia. O slovenskú zákazku sa totiž zaujímala napríklad i veľká belgická zbrojovka FN Herstal s konkurenčnou puškou SCAR. „Ak by bola vyhlásená súťaž, zúčastnili by sme sa na nej,“ potvrdila pred niekoľkými dňami Anne Devroye, komunikačná manažérka firmy.
Opozícia chce mimoriadny výbor
Opoziční poslanci požiadajú o mimoriadne rokovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru, na ktorom chcú od ministra obrany Martina Glváča informácie o zmluve s Českou zbrojovkou Uherský Brod. Ako povedal dnes predseda parlamentného poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka, Glváč by mal na výbore vysvetliť utajenú zmluvu.
„Veríme, že sa môže zabrániť tomu, aby veci boli netransparentné, alebo aby sa niekto obohatil na verejných zdrojoch. Kontrolné výbory musia byť funkčné a poslanci musia mať možnosť skontrolovať aj niektoré veci, ktoré musia byť pred verejnosťou utajené,“ uviedol Vašečka. Nákup kritizoval aj podpredseda SaS Ľubomír Galko, ktorý sa tiež pripojil k zvolaniu výboru.