V kazašskom meste Alma-Ata bola dnes ráno znova počuť streľba. Informoval o tom portál BBC v ruskom jazyku a agentúra Interfax. Nie je jasné, v akej časti mesta sa strieľalo. Spojené štáty dnes oznámili, že umožnia zamestnancom, ktorí nie sú potrební pre chod generálneho konzulátu v Alma-Ate, opustiť mesto, napísala agentúra Reuters.
Kazašské ministerstvo vnútra dnes ráno oznámilo, že od začiatku nepokojov bezpečnostné zložky zadržali bezmála 4 300 ľudí. Medzi zadržanými sú aj cudzinci, ktorí zrejme pochádzajú z okolitých štátov.
Zatkli bývalého premiéra
Kazašská bezpečnostná rada dnes ráno informovala, že polícia zatkla bývalého šéfa kontrarozviedky a niekdajšieho premiéra Karima Masimova. Masimov, ktorý velil tajnej službe od septembra roku 2016 a zastával funkciu premiéra v rokoch 2007 až 2012 a 2014 až 2016, bol s ďalšími osobami zadržaný podľa vyhlásenia už vo štvrtok a čelí vyšetrovaniu z vlastizrady.
Internet už funguje
Podľa agentúry TASS v hlavnom meste znovu začalo fungovať dnes ráno pevné pripojenie k internetu, mobilné bolo nefunkčné. Pripojenie k internetu prestalo fungovať v piatok. Podľa ministerstva obchodu obchodné reťazce v piatich veľkých kazašských mestách začali znova prijímať platby kartou.
Zamestnancom amerického konzulátu odporúčajú odchod z krajiny
„Americkí občania by si mali byť vedomí toho, že násilné protesty môžu výrazne ovplyvniť konzulárne služby poskytované veľvyslanectvom Spojených štátov, a to vrátane pomoci americkým občanom, ktorí odchádzajú z Kazachstanu," uviedlo americké ministerstvo zahraničia.
To umožní „dobrovoľný odchod" zamestnancom konzulátu v Alma-Ate, pokiaľ nie sú nevyhnutní na riešenie mimoriadnych situácií a chod pracoviska. Odísť budú smieť aj všetci rodinní príslušníci amerických zamestnancov a diplomatov.
Pokojná krajina sa premenila na bojové pole
Najväčšia stredoázijská krajina s 19 miliónmi obyvateľov, v ktorej už viac ako tri desaťročia vládne autoritársky režim, bola dlho spájaná s bohatými prírodnými zdrojmi a stabilitou. Pokoj však narušili nedeľné protesty v regiónoch proti rastúcim cenám plynu, ktoré sa rozšírili do veľkých miest vrátane Alma-Aty, kde prerástli v násilné nepokoje. V Alma-Ate si stredajšie a štvrtkové strety vyžiadali podľa úradov desiatky mŕtvych.
Nedostatok potravín
Otvorené obchody sú skôr výnimkou. Ľudia začínajú mať obavy, ako si zaobstarajú zásoby potravín. Uprostred prevádzok s rozbitými výkladmi sa ešte nájde niekoľko otvorených obchodov s potravinami, regály sú však takmer prázdne. Niekde už nemajú ani základnú poživeň ako je chlieb.
Exprezident je krajine
Tlačový úrad prvého prezidenta nezávislého Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva v sobotu oznámil, že bývalý líder sa stále nachádza v hlavnom meste Nur-Sultan a vôbec z tejto stredoázijskej krajiny počas aktuálnych protivládnych nepokojov neodišiel, ako to naznačujú všeobecne rozšírené fámy. Informuje o tom agentúra AFP.
Exprezidentov hovorca Ajdos Ukibaj na Twitteri napísal, že Nazarbajev je „v priamom kontakte" s kazašským prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom, ktorého si Nazarbajev sám v roku 2019, keď odstúpil z funkcie hlavy štátu, vybral za svojho nástupcu.
Nazarbajev „vyzýva každého, aby – s cieľom vyriešiť súčasnú zložitú situáciu v štáte a zabezpečiť integritu krajiny – vyjadril podporu prezidentovi Kazachstanu," uviedol v tweete Ukibaj.
Hovorca zároveň vyzýva, aby sa prestali úmyselne rozširovať nepravdivé a špekalutívne informácie, ktorých typickým príkladom sú neoverené správy o tom, že Nazarbajev zo svojej vlasti odišiel.
Osemdesiatjedenročný Nazarbajev sa od začiatku tohto týždňa, keď v Kazachstane vypukli demonštrácie a následne vyústili do nepokojov, na verejnosti neukázal. A hnev nespokojencov sa z veľkej časti upriamuje práve na neho, na Nazarbajeva, ktorý vládol Kazachstanu od roku 1989, ale – ako sa všeobecne predpokladá – ťahá za nitky moci z úzadia až doposiaľ.