Počet poloautomatických ručných zbraní a pušiek od amerických výrobcov, ktoré sú spájané s násilnými trestnými činmi, stúpa. Len v USA vlastnia civilisti približne 400 miliónov strelných zbraní, pričom spoločnosti ako Sig Sauer Inc. nachádzajú stále viac nových kupcov aj v zahraničí.
Bloomberg uvádza, že v roku 2020 sa podarilo prostredníctvom zákona zefektívniť schvaľovanie vývozu, pričom predaje následne dosiahli nové vrcholy. Poloautomatické zbrane americkej výroby sa teraz sypú do krajín od Kanady s pomerne prísnymi predpismi až po Guatemalu, kde sa strelné zbrane často dostávajú do rúk zločincov a vláda porušuje ľudské práva.
Od otvorenia trhu dosiahol vývoz poloautomatických zbraní 3,7 milióna kusov, čo je viac ako dvojnásobok za posledných šesť rokov. V absolútnych číslach je vývoz stále zlomkom domáceho predaja v USA, ale vplyv na krajiny, ktoré dovážajú zbrane, môže byť obrovský.
„My ako krajina sme sa zamerali na zastavenie šírenia zbraní hromadného ničenia,“ povedal Tom Malinowski, námestník ministra zahraničných vecí v rokoch 2014 až 2017 a bývalý demokratický kongresman. „Ale ak sa pozriete na to, ako civilisti zomierajú v ozbrojených konfliktoch po celom svete, je ťažké nedospieť k záveru, že skutočnými zbraňami hromadného ničenia sú tieto ručné zbrane, ktoré podliehajú najslabším kontrolám."
Žiadna spoločnosť nepracovala tvrdšie na zvýšení exportu zbraní z USA – ani z nej neťažila viac –ako firma Sig Sauer. Počas posledných dvoch desaťročí sa spoločnosť prepracovala zo špecializovaného výrobcu loveckých pušiek a špičkových pištolí na amerického masového výrobcu lacných a rýchlych zbraní.
Vlastník spoločnosti Sig zatvoril hlavný výrobný závod značky v Nemecku a zároveň rozšíril svoje továrne v americkom štáte New Hampshire, kde by mohol využiť voľnejšie americké exportné zákony. „Jasne sme definovali našu cestu k rastu ako na rozvíjajúcich sa trhoch aj v rozvojových krajinách," povedal generálny riaditeľ firmy Ron Cohen v roku 2010. Dnes je Sig najväčším americkým exportérom ručných zbraní, ktorých sa za posledné desaťročie predalo viac ako 935-tisíc.
Firma si vypestovala blízke vzťahy s politikmi vrátane Donalda Trumpa, najprv ako kandidáta a potom ako amerického prezidenta. Spoločnosť využila spojenie s vysokopostaveným úradníkom Trumpovej administratívy, aby pomohla odvetviu presadiť kľúčovú regulačnú zmenu, ktorá poskytla ešte jednoduchší prístup k zámoriu.