Textilný odpad tvorí najväčšiu zložku netriedeného komunálneho odpadu. Jeho zber bude pre mestá onedlho ďalšou novou povinnosťou.

Uviedla to Únia miest Slovenska s tým, že povinné zavedenie zberu textilného odpadu od 1. 1. 2025 môže pre samosprávy predstavovať zvýšenie nákladov a prípadne sankcie v prípade, že sa nepodarí motivovať obyvateľov miest k jeho dôslednému separovaniu.

Únia si tak uvedomuje zložitosť a finančnú náročnosť a je presvedčená, že len včasná príprava a podpora pomôže mestám pripraviť sa na túto novú povinnosť.

Aby únia vedela mestám pomôcť pri príprave, uzatvorila Memorandum o spolupráci s občianskym združením Ekocharita Slovensko, ktoré poskytuje kontajnerový zber textilu a oblečenia, jeho následné dotriedenie a ďalšie služby. Cieľom memoranda je pripraviť osvetové podujatia, aby zavedenie prebehlo bezproblémovo.

Rozšírenie osvetových aktivít v tejto oblasti podporila vzdelávacím projektom aj EÚ. Koordinátorka spolupráce za úniu Mária Wagingerová za účinný spôsob osvety považuje okrem informovanosti samotných miest, aj edukáciu žiakov a študentov prostredníctvom interaktívnych prednášok a aktivít o udržateľnej móde a textilnom odpade.

Tie sú súčasťou projektu vzdelávania podporovaného EÚ. „Pomocou nich lepšie porozumejú komplexnosti tejto témy. Spoločnosť Ekocharita v spolupráci s úniou zorganizuje pre školy a mestá takzvané swapy (výmeny oblečenia), ktoré majú, okrem iného, aj silný motivačný charakter a sú logickým pokračovaním prednášok," doplnila Wagingerová.

Zástupkyňa za Ekocharitu a koordinátorka vzdelávacieho projektu podporeného EÚ Marta Kunáková verí, že mestám pomôžu uchopiť problematiku a lepšie sa pripraviť na nové povinnosti, ktoré vyplynú zo zavedenia zberu textilného odpadu od roku 2025.

Ďalšie dôležité správy

Nelegálna skládka odpadu v Bratislave.
Neprehliadnite

Rozloženie skládok odpadu na Slovensku nie je rovnomerné, upozorňuje IEP