Zavraždený novinár Ján Kuciak pred svojou vraždou 21. februára tohto roka popri rodine Vadalovcov pracoval aj na ďalšom drogovom karteli s väzbami na Slovensko. Išlo o Aquinovcov z Belgicka. Odhaduje sa, že kokaín dovezený v roku 2014 týmto klanom, tvoril 5 percent všetkého zaisteného kokaínu v Európe.
Firmy z okolia hlavy klanu Silvia Aquina vlastnia na Slovensku v Starej Lesnej hotel. Pôsobila tam jeho manželka, na ktorú je písaná aj tamojšia takmer dokončená luxusná rezidencia. S. Aquina zavraždili pred ukončením súdneho procesu, kde bol hlavným podozrivým.
K vražde došlo pred takmer tromi rokmi. Figuroval v kauze, ktorej sa rýchlo začalo hovoriť ako „jeden z najväčších drogových procesov v dejinách Belgicka“. Oficiálne vyšetrovanie obchodu s kokaínom a jeho pašovania zahŕňalo 34 obvinených. Medzi zabavenými vecami bolo viac ako 8 miliónov eur: v hotovosti, drogách, automobiloch a zbraniach. Proces trval viac ako štyri roky, finálny verdikt padol 1. februára 2017.
Lucio Aquino (brat Silvia) prichádza na súd v Hasselte 16. júna 2016. Bol obvinený z obchodovania s drogami Zdroj: Profimedia.cz
Spojenie s 'Ndranghetou
Rodina Aquinovcov sa presťahovala do Belgicka z Talianska v druhej polovici 60. rokov minulého storočia. Podľa talianskeho antimafiánského prokurátora Vincenza Luberta si mala udržiavať vzťahy na oblasť severnej Kalábrie. Túto oblasť ovláda klan Zingari. V priebehu uplynulej dekády sa pripojil k mafiánskej skupine 'Ndrangheta, ktorá ovláda okolo 90 percent svetového dovozu kokaínu do Európy.
S. Aquina prvý raz zatkli v Belgicku v roku 1998 kvôli medzinárodnému obchodu s drogami. O šesť rokov v Holandsku za únos muža, ktorý mu namiesto kokaínu predal múčkový cukor. Pred štyrmi rokmi ho v Belgicku zatkli kvôli zločineckému spiknutiu a pre export 6,5 tony tabliet extázy do Austrálie.
Jeho manželka Silvia Lišková bola pilierom jeho života. Podľa súdneho spisu s ňou S. Aquino preberal aj jeho každodennú prácu.
Po manželke pomenoval luxusnú vilu v belgickom Maasmechelene, kde spolu žili. Vila bola opevnená ako bunker. Zabezpečili ju kamerovým systémom a zo všetkých strán ju oplotili.
Z nelegálneho biznisu dokázala rodina Aquinovcov zhromaždiť obrovské množstvo peňazí v hotovosti. Pri vyšetrovaní žalobcovia odhadli, že za osem mesiacov, počas ktorých polícia Aquinovcov sledovala, doviezli do Európy 2 400 kilogramov vysokokvalitného kokaínu. Za predajnú cenu 29-tisíc eur za kilogram a po odpočítaní nákladov by organizácia v priebehu tohto obdobia zarobila najmenej 20 miliónov eur.
A tak klan riešil tradičný problém organizovaného zločinu: čo s tak veľkým objemom nelegálnych peňazí a ako ich legalizovať?
Rafael Aquino (vpravo) prichádza na sú v Hassete, aby si vypočul verdikt súdu Zdroj: Profimedia.cz
Stopy do Starej Lesnej
Práve tejto finančnej stope, ktorá viedla do Starej Lesnej na Slovensku, sa spolu s J. Kuciakom ďalší členovia investigatívneho tímu začali venovať niekoľko mesiacov pred jeho vraždou.
V Starej Lesnej je Kontakt Wellness Hotel, ktorý tvorí moderná trojuholníková stavba a zopár drevených chatiek. S. Aquino poznal Starú Lesnú vďaka manželke Silvii, ktorá predtým v tomto hoteli pracovala.
V septembri 2012 ponúkol S. Aquino majiteľovi hotela Pavlovi Miškovovi, že rezort kúpi za 3 milióny eur. P. Miškov v minulosti zbohatol vďaka tomu, že patril k blízkym ľuďom Alexandra Rezeša, bývalého majiteľa Východoslovenských železiarní (VSŽ). Dnes P. Miškov vlastní niekoľko firiem, pozemkov a nehnuteľností v južnej Európe.
Predaj hotela prešiel oficiálne cez účtovníka Aquinovcov – Vezia Di Passia. Hotel kúpil cez svoju spoločnosť Aringo NV. Tak sa stal Di Passio oficiálnym kupujúcim.
Súd túto transakciu neskôr označil za stratégiu Aquina, aby ho nespájali s praním špinavých peňazí.
V. Di Passio na súde tvrdil, že si peniaze na nákup zarobil sám. Preukázalo sa však, že to nemohol. Nakoniec bol uznaný vinným z napomáhania zločineckej organizácii. Nepodarilo sa však preukázať, že by peniaze na nákup pochádzali z nelegálnej činnosti.
Dnes V. Di Passio tvrdí, že po ňom išli prokurátori, pretože ani sám S. Aquino nemal žiadny majetok, ktorý by mu mohli zhabať. „Keby ste sledovali celý prípad, bolo by vám jasné, že som sa stal súčasťou prípadu, aby mi mohli skonfiškovať moje nehnuteľnosti,“ odpovedal na otázky investigatívneho tímu V. Di Passio e-mailom.
Keď sa vyšetrovatelia pýtali na túto transakciu S. Aquina, odpovedal, že by nikdy neuzavrel taký zlý obchod: „Boli by ste hlúpi, ak by ste zaplatili 3 milióny eur za hotel, ktorý mal hodnotu tak 1,8 milióna.“
To, že sa žalobcovia pomýlili, si myslí aj P. Miškov. Cez svojho právnika Jaroslava Novického na aktuálne otázky odpovedal, že hotel nepredal ani Aquinovcom, ani Di Passiovi, ale predal akcie svojej firmy Kontakt M (ktorá hotel vlastnila) spoločnosti Di Passia.
Exmajiteľa nakrátko zadržali
V e-maile sa P. Miškov označil za „známeho a čestného podnikateľa, ktorý sa dištancuje od akejkoľvek činnosti týkajúcej sa rodiny Aquinovcov“. Podľa rozsudku však bol Miškov akýmsi „bábkovým“ riaditeľom hotela, ktorý konal na príkaz Silvia Aquina. On mal byť tým, kto hotel v skutočnosti riadil.
V júli 2013 bol P. Miškov na príkaz belgických úradov zatknutý na ostrove Tenerife. Zadržaný bol dva dni. Po výsluchoch ho bez vznesenia obvinenia prepustili. „Bola to procesná chyba,“ reagoval na zadržanie.
„Žiadna procesná chyba to nebola,“ uviedol aktuálne pre talianskych kolegov zdroj zo súdu, ktorý nechcel byť menovaný, aby neohrozil vyšetrovanie. Tiež tvrdí, že Miškov bol vypočúvaný kvôli jeho úlohe v schéme na pranie peňazí, a že na rozdiel od toho, čo nám tvrdí, poznal Aquina a jeho manželku mnoho rokov.
Podľa všetkého si Silvio Aquino v hoteli zriadil niečo ako slovenskú operačnú základňu. V rokoch 2012 a 2013 poslal niekoľkokrát svoju manželku Silviu alebo svojho šoféra Grobbena, aby do hotela priviezli peniaze z Belgicka.
V Starej Lesnej si Silvio Aquuino s manželkou začali stavať modernú luxusnú rezidenciu s garážami a bazénom. Rezidencia je dnes takmer hotová a v katastri je zapísaná na S. Liškovú.
Pozemok susedil s penziónom Solvo, ktorý spravovala talianska rodina Vadalovcov. Krátko predtým, ako Ján Kuciak stihol odkryť všetky súvislosti aj z podnikania Vadalovcov, stal sa obeťou vraždy. Prípadné prepojenia Vadalovcov a Aquinovcov už nestihol zdokumentovať.
Antonino Vadala Zdroj: Judita Černáková/Korzár
Okrem hotela a rezidencie má S. Lišková na Slovensku ešte firmu Silvis. Spoločnosť je stále aktívna a riadi ju so svojím bratom Borisom. Hoci táto spoločnosť nemá ani webovú stránku, jej ročné tržby boli v roku 2017 podľa databázy Finstat vyše 1,6 milióna eur.
S. Lišková sa odmieta k téme vyjadrovať.