Diagnóza s označením „hráčska choroba“ („gaming disorder“) sa vzťahuje na ľudí, ktorí trávia hodiny hraním videohier, pričom táto závislosť trvalo mení ich životy. Hráči sa pritom nedokážu svojej vášne vzdať.

„Táto závislosť narúša aj telesné funkcie,“ upozornil šéf WHO. Uviedol napríklad zrak alebo celkovú kondíciu.

Zaradenie choroby na zoznam je podľa šéfa WHO len prvým krokom. Po ňom má WHO vypracovať smernice predstavujúce možnosti liečby.

Generálny riaditeľ WHO chce okrem toho všeobecne zlepšiť rýchlosť reakcie organizácie v núdzových situáciách, napríklad v prípade veľkých epidémií. Krajiny, ktoré disponujú nevyhnutnými kapacitami, majú zriadiť vlastné tiesňové lekárske tímy, ktoré budú schopné do 72 hodín zakročiť aj v susedných krajinách. WHO očakáva, že jednotlivé krajiny nahlásia svoje záväzky ohľadom vytvorenia takýchto tímov do jej májového výročného zasadania.

Pri epidémii eboly v Afrike v roku 2014 WHO sama priznala váhavú reakciu. Krvácajúca horúčka vtedy usmrtila viac ako 11-tisíc ľudí.

Šéf WHO chce v programoch organizácie na celom svete klásť väčší dôraz na prevenciu a zlepšenie základného zásobovania lekárskymi potrebami. Okrem toho sa majú stať ústrednou témou zdravotné dopady klimatických zmien.