Tohtoročné zavedenie globálnej minimálnej dane z príjmu právnických osôb zmení tok zahraničných investícií nadnárodných spoločností, pretože odstráni výhody z účtovania ziskov v daňových rajoch. Uviedla to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Globálna minimálna sadzba dane bola prvýkrát dohodnutá 140 krajinami v roku 2021. Do platnosti vstúpi v tomto roku a už 36 štátov zaviedlo zákony stanovujúce dolnú hranicu zdanenia právnických osôb na úrovni 15 percent.

Globálna minimálna daň sa vzťahuje na skupiny s ročným obratom viac ako 750 miliónov eur. Cieľom minimálnej dane je odradiť veľké nadnárodné spoločnosti od účtovania ziskov v krajinách s nízkymi daňami, ako je Írsko a ďalšie zahraničné daňové raje. OECD dohodu viedla od rokovaní až po jej zavedenie.

Podľa nej sa po zavedení globálneho minima zníži priemerný rozdiel medzi sadzbami v daňových rajoch a ostatných krajinách na polovicu, zo 14 percentuálnych bodov na sedem. Výsledkom bude, že nadnárodné spoločnosti sa pri investovaní v zahraničí budú pravdepodobne čoraz viac riadiť takými vecami, ako je vzdelanie pracovnej sily a infraštruktúra, ako tým, ktoré miesto môže znížiť ich celkový daňový účet.

V súčasnosti sa dohaduje, že približne 36 percent ziskov podnikov je zdanených sadzbou nižšou ako 15 percent. Po zavedení globálnej minimálnej sadzby bude pod touto hranicou iba sedem percent ziskov, dodala OECD. Celosvetovo OECD očakáva, že vlády získajú na dani z príjmu právnických osôb ročne navyše 155 miliárd až 192 miliárd dolárov. To predstavuje nárast o 6,5 percenta až 8,1 percenta. OECD však znížila svoj odhad z predchádzajúcich 220 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Google, Amazon, Facebook and Apple
Neprehliadnite

Na veľké korporácie sa už vzťahuje globálna daň. Cieľom je vybrať 220 miliárd dolárov navyše