Pojem „diplomacia“ sa v súčasnosti v amerických politických kruhoch považuje za tabu. Rýchlosť, akou progresívne krídlo demokratov poprelo svoju vlastnú výzvu adresovanú americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, je toho dôkazom, píše The Financial Times.
Politici od prezidenta chceli, aby nadviazal kontakt s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zároveň však tvrdili, že iba Ukrajina môže rozhodnúť, kedy skončí táto vojna, ktorá krajinu sužuje už ôsmy mesiac.
Vo všeobecnosti sa vojna môže skončiť iba dvomi spôsobmi: bezpodmienečnou kapituláciou jednej zo strán alebo dohodnutým urovnaním konfliktu.
Rusko je spolu so Spojenými štátmi najväčšou jadrovou mocnosťou, a tak si jeho úplnú kapituláciu možno len ťažko predstaviť. To znamená, že Západ a Ukrajina budú nakoniec musieť k ukončeniu vojny dospieť rokovaniami.
Táto chvíľa ešte nenadišla, no pravdepodobne je bližšie, než si myslíme.
Nálada v Amerike
Ukrajincom sa v súčasnosti darí získať si okupované územia späť pod svoju kontrolu. Bolo by preto šialenstvom začať v tomto čase s Putinom rokovať o prímerí. V tejto chvíli je najdôležitejšie, aby Západ vytrval vo svojej podpore Kyjeva, nech sa ukrajinským jednotkám do zimy podarí vydobyť späť Cherson či aspoň niektoré časti Donbasu.
Čím silnejšia bude budúcu jar vojenská pozícia Ukrajiny, tým je pravdepodobnejšie, že sa Putinovi ani vďaka „čiastočnej mobilizácii“ ruského obyvateľstva nepodarí priebeh vojny otočiť vo svoj prospech.
Dovtedy sa však situácia v Spojených štátoch zmení. To, kedy sa Biden pokúsi zaistiť ukončenie tejto vojny, závisí od dvoch faktorov.
Prvým je vysoká pravdepodobnosť, že sa republikánom v nadchádzajúcich kongresových voľbách podarí získať pod kontrolu obe jeho snemovne. Do tohto tábora patrí aj Kevin McCarthy, ktorý už stihol varovať, že ak sa jeho strane podarí vo voľbách uspieť, tak Spojené štáty obmedzia pomoc poskytovanú Ukrajine.
Druhým faktorom je skutočnosť, že Spojené štáty čaká recesia. Amerika sa tomuto osudu v roku 2023 proste nevyhne, zhodne tvrdia ekonómovia. Pre Bidena či iného nominanta z radov demokratov to bude v nasledujúcich prezidentských voľbách predstavovať problém, pretože im to značne sťaží ich šance vyhrať nad bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom či jemu podobným kandidátom z tábora republikánov. Trumpov návrat k moci by bol de facto Putinovou priepustkou na slobodu.
Odcudzia sa?
Záujmy Ukrajiny a Spojených štátov sú v tejto vojne rovnaké. Čím skôr sa ukrajinským silám podarí Rusov zatlačiť späť, tým lepšie pre všetkých. Biden a americkí spojenci majú ešte stále priestor k tomu, aby sa im podarilo nakloniť vývoj bojov v prospech Ukrajiny.
Americké a ukrajinské záujmy sa však v roku 2024 môžu začať rozchádzať.
Najväčšia existenčná kríza demokracie zasiahne práve Spojené štáty. Zdá sa teda, že vojna sa môže skončiť aj treťou cestou – odkladom na neurčito. Čím bude v americkej politike dusnejšie, tým väčšie bude pokušenie zmraziť tú ukrajinskú, dodáva The Financial Times.