Tepelné čerpadlo má pre svoju energetickú efektívnosť veľkú výhodu, avšak vstupné náklady na inštaláciu a súčasná cena elektriny, ktorá viac ako trojnásobne prevyšuje cenu plynu, mu na atraktivite nepridávajú, píše ekonomický web Index Sme.  

Vláda Ľudovíta Ódora dokonca schválila investičný stimul pre firmu Hoval z Istebného, ktorá chce rozšíriť výrobu práve o produkciu tepelných čerpadiel a komponentov. Do výroby sa chcú pustiť aj ďalšie firmy.  

Investície v stovkách miliónov eur prinesú síce približne 2 900 nových pracovných miest a prvé miesto v produkcii, ale otázny zostáva predaj a aj samotná inštalácia, kde chýbajú odborníci.  

„Malé podniky, ktoré tvoria väčšinu trhu s tepelnými čerpadlami, zamestnancov na úradoch práce nehľadajú, Vedia totiž, že ich tam nenájdu,“ vraví Vladimír Orovnický, predseda Slovenského zväzu pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá. 

Pomôcť s cenami elektriny by mohla Európska únia, ktorá plánuje rozšíriť systém emisných povoleniek aj na plyn. 

„Na finálny dizajn nového systému si ešte treba počkať. Je ale pravda, že by mohol zvýhodniť nízkoemisné a obnoviteľné riešenia voči spôsobom vykurovania s vyššou tvrobou emisií,“ uzatvára Richard Paksi, energetický analytik z platformy Budovy pre budúcnosť. 

Ďalšie dôležité správy

Plynový kotol
Neprehliadnite

Nemecký zákaz kotlov bude mať neblahé následky, tvrdia priemyselné spoločnosti