České domácnosti, firmy aj úrady majú tento rok rekordný záujem o fotovoltaické elektrárne a ďalšie úsporné energetické riešenia. Počet inštalácií týchto zariadení sa podľa ich výrobcov ešte pred koncom roka proti minulému roku niekoľkonásobne zdvihol. Spolu s tým rastie aj cena zariadenia a predlžuje sa doba ich dodania.

Očakávaný ďalší nárast 

Dopyt po fotovoltaikách sa začal podľa výrobcov výrazne zvyšovať už vlani na jeseň. Prejavili sa totiž vtedajšie prvé otrasy na energetickom trhu, ako bol krach spoločnosti Bohemia Energy. Tento rok dopytový boom ešte umocnili vysoká inflácia a ruská agresia na Ukrajine. „Česká energetika sa rýchlo mení. Podniky aj obce chcú energetické úspory a fotovoltaické elektrárne, ktoré im umožňujú zaistiť si časť výroby elektriny z vlastného zdroja na desiatky rokov dopredu,“ povedal k súčasnému záujmu generálny riaditeľ ČEZ Esco Kamil Čermák. Jeho firma sa špecializuje na priemyselných zákazníkov, inštitúcie a obce a tento rok zvýšila tržby za fotovoltaikami medziročne o polovicu.

Rast záujmu je viditeľný aj u domácností. Napríklad ČEZ Predaj tento rok do konca septembra inštaloval 2 701 fotovoltaických zariadení v domácnostiach, čo je medziročne zhruba trojnásobok. „Trend je jasný a v budúcom roku nás čaká ďalšie zrýchlenie,“ povedal generálny riaditeľ ČEZ Predaj Tomáš Kadlec. Podľa neho je aktuálny dopyt najvyšší v histórii. Násobný rast inštalácií zaznamenal aj E.ON. „Medziročne sme tento rok inštalovali o viac ako 100 percent viac fotovoltaík pre domácnosti,“ uviedol vedúci zákazníckych riešení E.ON Ondřej Hájek. Záujem klientov podľa neho medziročne vzrástol viac ako štvornásobne.

Firmy sa musia prispôsobovať trhu

V Innogy sa tento rok pre veľký záujem zákazníkov o fotovoltaiku rozšírili obchodné tímy aj inštalačné kapacity. „Aj vďaka tomu medziročne navýšime počet inštalácií domácich fotovoltaických elektrární o viac ako 100 percent. Tento rok zakončíme s bilanciou bezmála 1 000 postavených fotovoltaík,“ povedal hovorca Pavel Grochál. Spoločnosť S-Power Energies tento rok zvýšila na približne trojnásobok počet zmlúv s firemnými klientami. U domácností po minuloročnom prudkom náraste počtu inštalácií o 60 percent musela tento rok brzdiť svoje marketingové aj obchodné aktivity.

Rast cien aj termínov

Enormný dopyt zároveň predlžuje termíny inštalácií. „Ešte vlani celý proces trval od prvotného dopytu až do prvého paralelného pripojenia tri až päť mesiacov, dnes sa tieto lehoty natiahli na deväť a v niektorých regiónoch až dvanásť mesiacov,“ podotkol Hájek. Podľa neho navyše v niektorých lokalitách začína byť problémom aj vyčerpaná kapacita siete. Konateľ S-Power Energies Jaroslav Šuravský situáciu vysvetľuje nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. „Celú situáciu, keď čisto z dôvodu niekoľkonásobného navýšenia dopytu dochádzalo k predĺženiu inštalačných lehôt, ešte skomplikovali výpadky v dodávkach technológií,“ doplnil. Firma teraz inštalačnú lehotu skrátila na šesť mesiacov, na jar potom chce termíny ešte urýchliť.

Spolu so záujmom stúpa aj cena fotovoltaických zariadení. „Rastú vstupné ceny materiálu ale aj práca od inštalačných technikov. Preto máme v zmluve možnosť zdvihnúť cenu až o 10 percent, pričom zákazník má ale samozrejme možnosť od zmluvy odstúpiť, pokiaľ by doplácať nechcel,“ vysvetlil Hájek.

Ďalšie dôležité správy

KK39 Mexico City - Na snímke solárne panely sú nainštalované na streche najväčšieho veľkoobchodného trhu s potravinami a tovarom
Neprehliadnite

Vláda v Madride sa snaží motivovať Španielov, aby si hromadne inštalovali solárne panely