Zatknutie zakladateľa a šéfa komunikačnej platformy Telegram Pavla Durova nebolo podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona motivované politicky, je to rozhodnutie justície. Macron sa tak dnes vyjadril na sociálnej sieti X. Durova francúzska polícia zatkla v sobotu večer na letisku pri Paríži a teraz je vo väzbe. Niektorí ruskí predstavitelia kvôli tomu Francúzsku kritizovali, že sa správa ako diktatúra.
„Po zatknutí Pavla Durova som zazrel nepravdivé informácie o Francúzsku," napísal Macron a zdôraznil, že Francúzsko je „hlboko oddané slobode prejavu a komunikácie". Zatknutie šéfa Telegramu na francúzskej pôde sa podľa neho odohralo v rámci aktuálneho súdneho vyšetrovania. „V žiadnom prípade nejde o politické rozhodnutie. Je na sudcoch, aby v tejto veci rozhodli," poznamenal tiež.
Hovorca francúzskej polície podľa agentúry Reuters uviedol, že Durov čelí obvineniu z nespolupráce v súvislosti s kybernetickými a finančnými trestnými činmi na telegrame.
Telegram v nedeľu večer vo vyhlásení uviedol, že Durov nemá čo skrývať. Platforma tvrdí, že dodržiava zákony platné v EÚ a že jej pravidlá pre moderovanie obsahu dodržiavajú štandardy obvyklé v odvetví.
Tridsaťdeväťročný miliardár Durov sa narodil v Rusku, žije v Dubaji a má tiež francúzske občianstvo. V minulosti pripustil, že sa naň niektoré vlády snažia tlačiť, aby telegram zostal „neutrálny". Platforma, ktorá je vplyvná najmä v Rusku, na Ukrajine a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, má na 900 miliónov aktívnych užívateľov.
Moskva, ktorá po začiatku vojny proti Ukrajine v roku 2022 doma tvrdo obmedzila nezávislosť médií, zakázala niektoré internetové platformy, umlčuje a väzní kritikov oficiálnej politiky, zatknutie Durova vydáva za dôkaz obmedzovania slobody prejavu na Západe. Napríklad ruský veľvyslanec pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Michail Uljanov aj ďalší ruskí politici v súvislosti s Durovovým zatknutím obvinili Francúzsko, že sa správa ako diktatúra.