Spojené štáty sa dohodli s farmaceutickou spoločnosťou Pfizer na nákup jej experimentálneho lieku na covid-19 v množstve pre liečbu desiatich miliónov ľudí.
Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Dávka pre jedného pacienta stojí približne 530 dolárov, americká vláda teda výrobcovi zaplatí 5,29 miliardy dolárov, informuje agentúra AP.
Znižuje riziko hospitalizácie
Liek nazvaný paxlovid by sa podával vo forme pilulky a mohol by poslúžiť pre skorú domácu liečbu po nákaze koronavírusom. Podľa predbežných výsledkov klinickej štúdie, v ktorej ho dostávali neočkovaní pacienti považovaní za rizikových, antivirotikum znižuje riziko hospitalizácie či úmrtia po nákaze koronavírusom o takmer 90 percent.
Spoločnosť Pfizer umožní aj iným firmám, aby vyrábali jej liek na covid
Pfizer tento týždeň požiadal americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), aby umožnil nasadenie liekov v núdzovom stave.
„Akokoľvek táto antivírusová pilulka stále musí prejsť plným posúdením zo strany FDA, podnikol som okamžité kroky, aby som zaistil dostatočné zásoby pre americký ľud. Dnes oznamujem, že sme kúpili desať miliónov liečebných kúr,“ uviedol prezident Biden. Dodávky paxlovidu podľa neho začnú ku koncu roka a budú pokračovať v roku 2022.
Dôležitý protiepidemický nástroj
Podľa Bidena sa môže zatiaľ experimentálny liek z dielne Pfizeru stáť ďalším dôležitým protiepidemickým nástrojom, ktorý „urýchli našu cestu von z pandémie“. „Našim najsilnejším nástrojom ale zostávajú vakcíny,“ dodal šéf Bieleho domu.
EÚ podpísala dohodu o nákupe prvého prípravku na liečbu Covid-19
Federálna vláda USA si už skôr objednala zásobu iného potenciálneho lieku proti covidu-19. Firma Merck im má dodať množstvo lieku molnupiravir pre viac ako tri milióny pacientov za cenu približne 700 dolárov na jednu kúru.
Žiadosť o povolenie núdzového použitia v tomto prípade FDA posudzuje od októbra, Británia sa tento mesiac stala prvou krajinou sveta, kde používanie pilulky dostalo zelenú. Spoločnosť Merck na začiatku októbra oznámila, že znižuje riziko hospitalizácie po nákaze koronavírusom o 50 percent.