Zástupcovia krajín Európskej únie sa vo štvrtok zhodli na štrnástom balíku sankcií proti Rusku, oznámilo belgické predsedníctvo v Rade EÚ. Sankčný zoznam sa rozrastá o viac ako sto fyzických aj právnických osôb, aj o niektoré sektorové oblasti. Nové sankcie okrem iného obsahujú zákaz prekládky ruského skvapalneného zemného plynu (LNG). Sankcie ešte musia formálne schváliť členské štáty.
Schválenie nových sankcií sa pôvodne očakávalo už minulý týždeň, teda pred víkendovým summitom o mieri na Ukrajine, ktorý sa uskutočnil vo Švajčiarsku. Zástupcovia členských štátov EÚ o nových sankciách voči Rusku mnohokrát dlho diskutovali a niektoré krajiny mali proti niektorým navrhovaným obmedzeniam výhrady. Najskôr sa balík nepáčil Maďarsku či pobaltským krajinám, nakoniec malo výhrady proti jeho časti Nemecko
„Tento balík prináša nové cielené opatrenia a maximalizuje vplyv existujúcich sankcií tým, že vypĺňa doteraz existujúce medzery,“ uviedlo belgické predsedníctvo. Jeho vyhlásenie súvisí s tým, že už pri schvaľovaní predchádzajúcich balíkov sankcií proti Rusku sa vždy riešilo, že nie je dôležité len zavádzať opatrenia nové, ale aj zabezpečiť, aby boli efektívnejšie vymáhané obmedzenia, ktoré boli zavedené skôr.
Európska komisia nenavrhla úplný zákaz dovozu ruského LNG, aj vzhľadom na to, že existujú krajiny Únie ako Belgicko, Francúzsko či Španielsko, ktoré ho stále nakupujú vo veľkom. Navrhovala ale zakročiť proti takzvaným prekládkam LNG v prístavoch EÚ. Cieľom je zabezpečiť, že prostriedky Únie nebudú používané na prevoz ruského LNG do tretích krajín.
Takéto opatrenie by mohlo zasiahnuť najmä závod na skvapalnený zemný plyn Jamal v arktickej časti Ruska, z ktorého je plyn rozvážaný do prístavov v EÚ a ďalej do zvyšku sveta. Nové sankcie by tiež znemožnili spoločnostiam z EÚ investovať do budúcich projektov týkajúcich sa LNG v Rusku. Hoci nejde o zákaz dovozu LNG do Európskej únie, už pri prvých debatách medzi zástupcami členských štátov sa ukázalo, že energetika je veľmi citlivá téma a niektorí mali k obmedzeniam výhrady. Maďarsko celé týždne hrozilo, že bude celý balík, ktorý je potrebné schváliť jednomyseľne, vetovať s tým, že nechce žiadne ďalšie energetické sankcie proti Rusku.