Stanovenie maximálnej výšky cien za elektrinu je zlou cestou, zhodli sa analytici, ktorých oslovila ČTK. Podľa nich hrozí, že kvôli určenej cene by sa znížila výroba elektriny a naopak by sa zvýšila jej spotreba. Potrebný je však presný opak, uviedli.
O stanovení stropu cien elektriny ako o jednej z možných ciest hovoril v stredu český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), dnes na tento krok vyzval aj český prezident Miloš Zeman.
Zeman: Na európskej či národnej úrovni
Prezident vyzval na výstave Zem živiteľka na stanovenie maximálnych cien energií na európskej úrovni, prípadne aj na úrovni národnej. Ceny energií sú teraz na rekordnej výške. Síkela v stredu uviedol, že kvôli rekordne vysokým cenám energií zvažuje zvolanie mimoriadnej európskej rady pre energetiku.
„Ak by sme sa rozhodli ako Európska únia ísť touto cestou,... tak Česká republika by bola určite jedna z tých krajín, ktorá by to podporila,“ povedal v stredu na stanovenie maximálnych cien Síkela.
Cesta do ešte väčšieho pekla
Pred takýmto postupom varuje analytik spoločnosti Natland Petr Bartoň. „Je to dobrá cesta do ešte väčšieho pekla, v ktorom sme. Zastropovanie cien zníži výrobu a zvýši spotrebu, oproti situácii bez zastropovania. To je presný opak toho, čo potrebujeme, to znamená zvýšiť výrobu z lacných zdrojov, a znížiť spotrebu,“ uviedol .
„Nikto nespochybňuje katastrofálne následky vysokých cien. Ale keď umelo zlacníme elektrinu všetkým, pomôžeme predovšetkým bohatším,“ uviedol Bartoň.
Vysoké ceny pre priemysel zaplatia domácnosti
Ceny pre domácnosť podľa neho ešte zďaleka nedosiahli súčasné burzové ceny, ktoré musí platiť priemysel. „Vysoké ceny pre priemysel nakoniec aj tak zaplatia domácnosti na účtoch v obchodoch. Obmedzený zmysel by snáď dával len taký cenový strop, ktorý by bol niekde medzi cenami pre priemysel a cenami pre domácnosti,“ dodal.
Zlá myšlienka je stanovenie maximálnej ceny elektriny aj podľa analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala. „Zastropovanie cien elektriny je myšlienka zlá, len o trochu lepšia ako zoštátnenie ČEZ či iných výrobcov elektriny. Zastropovanie cien rieši len následok následku. Nemení to motiváciu občanov a firiem k úsporám a vypínaniu,“ uviedol.
Obmedzovanie pri relatívne potrebných produktoch
Podľa Dohnala je riešení v najkratšom horizonte niekoľko. Spomenul napríklad obmedzovanie spotreby elektriny pri relatívne potrebných produktoch, za ktoré označil wellness, sauny, kolotoče, klimatizácie, neskôr aj kúrenie v hoteloch, kanceláriách či výrobe. Vhodné by tiež bolo znížiť cenu emisnej kvóty, a to nie stanovením jej maximálnej ceny, ale tým, že Európska komisia na trh vypustí ďalšie kvóty, dodal.
Hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Vít Hradil uviedol, že možným problémom by bolo zaistiť, že za stanovenú cenu bude niekto ochotný čokoľvek vyrábať či predávať.
Nepatrí to do slobodnej spoločnosti
„Súkromné firmy nemôžu byť v slobodnej spoločnosti nútené predávať čokoľvek za administratívne stanovenú cenu. A pokiaľ im bude pripadať príliš nízka, môžu sa jednoducho rozhodnúť za ňu nepredávať,“ uviedol Hradil.
Donútiť by ich k tomu štát mohol iba na základe dohody, na ktorú dobrovoľne pristúpi, či znárodnením a prevzatím kontroly, myslí si ekonóm.