Zásobovanie Nemecka plynom bude bezproblémové, ak nenastanú extrémne nízke teploty, čo je ale podľa dlhodobých predpovedí nepravdepodobné. Informoval o tom nemecký zväz prevádzkovateľov zásobníkov plynu a vodíka INES. Aktuálne scenáre podľa INES tiež ukazujú, že Nemecko dokáže opätovne rozsiahlo naplniť svoje plynové zásobníky aj pred ďalšou zimou na prelome rokov 2023 a 2024. Krajina tento týždeň oznámila, že zásobníky naplnila na 100 percent.
„To, že zásobníky plynu sú úplne naplnené, znamená, že nastávajúcu zimu dobre prečkáme,“ povedal dnes šéf INES Sebastian Bleschke. Poukázal síce na to, že nedostatok plynu v zime nemožno vylúčiť, ale vzhľadom na priaznivé dlhodobé predpovede počasia považuje zväz takýto vývoj za krajne nepravdepodobný.
Tri scenáre pre súčasnú aj nadchádzajúcu zimu
Zväz INES vypracoval tri scenáre pre súčasnú aj nadchádzajúcu zimu. Jeden scenár vychádza z chladnej zimy v roku 2010, druhý z teplej v roku 2020 a tretí pracuje s údajmi z roku 2016 ako bežnými teplotami. Len pri predpovedi s veľmi chladnou zimou by Nemecko mohlo zaznamenať nedostatok plynu a už ku koncu januára by hrozilo vyprázdnenie zásobníkov.
Aj tento pesimistický variant však očakáva opätovné rýchle plnenie zásobníkov pre zimu na prelome rokov 2023 a 2024. Obe priaznivejšie prognózy počítajú s tým, že nemecké zásobníky budú v júli, respektíve v auguste opäť plné.
Plnenie zásobníkov plynu pre ďalšiu sezónu bude podľa INES závisieť predovšetkým od dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG). Nemecko tento týždeň vo Wilhelmshavene sprevádzkovalo svoje prvé prístavisko pre plávajúci terminál na LNG, ktorý by mal priplávať v decembri. Nemecko tiež plánuje rýchle sprevádzkovanie troch ďalších takýchto terminálov a na jeseň budúceho roka chce uviesť do prevádzky ešte piaty krát.
Plné zásobníky neznamenajú úplnú istotu
Plné zásobníky majú pred nastupujúcou zimou aj ďalšie európske krajiny vrátane Česka. Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck ale upozorňuje, že plné zásobníky neznamenajú, že Nemecko má zimu úplne zabezpečenú. Podľa Habecka je potrebné plynom naďalej šetriť, aby krajina prečkala zimu bezpečne. Cieľom je úspora vo výške dvadsať percent. S úsporami počítajú aj ďalšie štáty, český minister priemyslu Jozef Síkela v prípade Česka hovorí o 15 percentách.