India investuje počas dvoch rokov 267,80 milióna eur na rozšírenie vodných plôch a vybudovanie kanalizácie v siedmich mestách vrátane Bombaja, Čennaí a Béngalúru. Cieľom nového schváleného projektu je zmierniť vplyv záplav a zadržiavať vodu v mestách, uviedol Krišna Vaca, jeden z troch členov indického Národného úradu pre zvládanie katastrof.
Z celkového balíka peňazí dostanú po 53,57 milióna eur mestá Bombaj, Čennaí a Kalkata. Mestá Ahmadábád, Hajdarábád, Béngalúru a Púne dostanú každé 26,79 milióna eur. Zoznam podporených miest úrad zostavil na základe frekvencie povodní a škôd, ktoré tam spôsobili. Hlavné mesto Dillí podporu nedostane.
Počas monzúnových období sú záplavy v Indii pomerne bežné, často majú fatálne dôsledky. Rýchla urbanizácia likviduje vodné plochy v mestách a odpad upcháva kanalizáciu na dažďovú vodu. Záplavám predchádzal v posledných rokoch vážny nedostatok vody, najmä v Dillí a Béngalúru, kde sa kedysi hojné zásoby vody výrazne znížili.
Nedostatok vody môže ovplyvniť ekonomiku
Ratingová agentúra Moody’s v júni varovala, že rastúci nedostatok vody v Indii by mohol ovplyvniť jej hospodársky rast. Ten sa pre tento fiškálny rok od apríla do marca odhaduje na 7,2 percenta a indická ekonomika by tak patrila k najvýkonnejším na svete, píše Reuters.
„Význam dažďovej kanalizácie pri znižovaní odtoku vody z miest nemožno podceňovať, napriek tomu je potrebné ich doplniť aj niektorými riešeniami na prírodnej báze, ako je zvýšenie kapacity riek a jazier zadržiavať dažďovú vodu,“ uviedol Krišna Vaca. Nový plán podľa neho zahŕňa aj systémy včasného varovania.
Je potrebné prijať dlhodobejšie opatrenia
Krišna Vaca upozornil, že je potrebné prijať aj dlhodobejšie opatrenia, najmä preto, že v krajine v krátkom časovom úseku padá obrovské množstvo zrážok. V Bombaji 8. júla počas šiestich hodín spadlo viac ako tristo milimetrov zrážok. Záplavy pritom podľa neho nastávajú už pri zrážkach presahujúcich sto milimetrov.