Dochádza k únave hybnej sily zodpovednej za západné sankcie voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, píše Lionel Laurent, redaktor portálu Bloomberg. Európa síce oslavuje najprísnejšie kolo sankcií voči ruskej vojnovej mašinérii vrátane čiastočného zákazu dovozov ropy, no hromadia sa ústupky – cez výnimku na ropu dovážanú ropovodmi po odstránenie Putinovho obľúbeného duchovného zo zoznamu sankcií.

Maďarský premiér Viktor Orbán, obdivovateľ Putina, zjavne zohráva v štiepení jednotného frontu veľkú úlohu, píše Laurent, pričom dodáva, že únava a klesajúca morálka siahajú až za Budapešť. Cena za to, že Západ udrel Putina tam, kde ho to bolí, v časoch vysokej inflácie a ekonomického spomalenia ťaží myseľ nejedného lídra, mysli si Laurent.

Neúmyselné následky

Únavu v oblasti sankcií len ťažko napraviť. „Finančná zbraň“ je podľa neho nedokonalým nástrojom náchylným na nejednotné presadzovanie a neúmyselné následky. Bezprecedentný rozsah sankcií voči Putinovmu kruhu blízkych osôb, ako aj finančnému systému, leteckým spoločnostiam a obchodu Ruska, prispeje tento rok k zhruba 10-percentnému poklesu ruského HDP. No ani to Putina neodradilo, konštatuje Laurent.

Čo je podľa neho horšie, došlo aj k nejakým kontraproduktívnym dôsledkom. Rastúca cena za energie naplnila Putinove vrecká a ochudobnila dovozcov. Ak by z dlhodobého hľadiska bola odpoveďou tvrdšia a rýchlejšia reakcia voči Rusku, posilnenie ekonomickej obrany doma bude kľúčové. Laurent dodáva, že bez svetla na konci ekonomického tunela by sa nálada v spoločnosti mohla obrátiť.

Ak sa táto vojna pretiahne a stane sa testom morálky, Západ a EÚ majú z hľadiska zdrojov a ľudských zdrojov výhodu, myslí si to Miguel Otero Iglesias z inštitútu Elcano Royal Institute. Podľa neho to však bude sprevádzané potrebou ochrániť tých najzraniteľnejších, pričom dodal, že fiškálna podpora by mala byť nevyhnutná.

Draghi ako vzor

V čase rastúcich úrokových sadzieb a krehkých verejných financií bude jednota skutočne silou – najmä, keď Putin začal škrtiť dodávky plynu krajinám, ktoré nehrajú podľa jeho pravidiel, myslí si Laurent. Podľa neho je jednoduché predpokladať, že deliaca čiara v tomto konflikte oddeľuje tých, ktorí chcú Putinovi pomôcť, a tých, ktorí sú na strane Ukrajiny. No nie je to ani presné, ani nápomocné. Ako príklad uvádza Taliansko.

Pred Putinovou inváziou presadzoval taliansky premiér Mario Draghi s Ruskom hlbšie väzby v oblasti plynu. Odvtedy vyjadril podporu zákazu ropy a dodaniu ťažkých zbraní na Ukrajinu aj napriek domácemu politickému odporu.

Takisto však vyzval na spoločnú reakciu na rastúce náklady na energiu a vyzval Spojené štáty, aby sa „pozorne“ zamysleli nad tým, ako by mohlo vyzerať prímerie. Zatiaľ čo v oblasti sankcií hrozí únava, ďalšie kroky Západu by mal formovať Draghiho – nie Orbánov – prístup, uzavrel Laurent.

Ďalšie dôležité správy

WA 7 Istanbul -Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (uprostred) víta členov ukrajinskej a ruskej delegácie v Istanbule v utorok 29. marca 2022. Rozhovory v istanbulskom paláci Dolmabahče pod záštitou tureckého prezidenta boli prvým stretnutím oboch delegácií za viac ako dva týždne, keďže rokovania v poslednom čase prebiehali najmä virtuálne. FOTO TASR/AP

In this photo released by the Ukrainian Foreign Ministry Press Service, Turkish President Recep Tayyip Erdogan, center, gives a speech to we
Neprehliadnite

Ako by mohol vyzerať mier na Ukrajine? Taliansko navrhlo plán, Rusko ho vyhodnocuje