V dôsledku pádu stromov utrpeli zranenia štyria ľudia v Británii, odkiaľ rovnako ako z Belgicka a Nemecka boli hlásené komplikácie v doprave. Prevádzka bola ochromená na rušných letiskách v Amsterdame, Paríži, Frankfurte alebo Zürichu. Holandsko uzavrelo dočasne všetky svoje priehrady z obáv pred povodňami.

Na amsterdamskom letisku Schiphol bolo zrušených vyše 250 letov, vrátane niekoľkých spojov z Prahy a do českej metropoly. Krátko bola prerušená prevádzka aj na dvoch letiskách vo východnom Francúzsku, a to v Štrasburgu a na letisku Bazilej-Mulhouse-Freiburg pri hraniciach so Švajčiarskom a Nemeckom. Parížske letisko Charles de Gaulle hlásilo meškanie 60 percent letov, informovala agentúra AFP.

Búrka Eleanor, ktorá sa v nemecky hovoriacich krajinách nazýva Burglind, postihla severné Francúzsko a parížsky región. Následne sa presunula k Alpám a k stredomorskému pobrežiu.

V Alpách zahynul dvadsaťjedenročný lyžiar, na ktorého spadol strom. V Cambrai na severe krajiny dosahoval vietor v nárazoch rýchlosť až 147 kilometrov za hodinu.

Západnú Európu zasiahla ničivá víchrica, namerali rekordný vietor

Rozbúrené Ženevské jazero v Švajčiarsku počas víchrice Burglind Zdroj: SITA / AP

V Paríži bol podľa francúzskej meteorologickej služby zaznamenaný najsilnejší vietor za posledných sedem rokov, a to 107 kilometrov za hodinu. Varovanie pred búrkou platilo pre 49 departmentov až do stredajšieho večera. Sociálne siete zaplavili zábery zničených áut, zrútených lešení a vyvrátených stromov. Narušená bola cestná aj železničná doprava.

Francúzsko až v utorok ráno opustila búrka Carmen, ktorá zasiahla Bretónsko, atlantické pobrežie krajiny a Korziku. Bez prúdu sa ocitlo 65-tisíc domácností, jeden človek počas vyčíňania živlu prišiel o život.

Varovanie meteorológov pred silným vetrom platilo v stredu naďalej obdobne pre celé Anglicko a Wales, väčšinu Severného Írska a časť Škótska.

Búrka, ktorú sprevádzal vietor až s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu, komplikovala už ráno dopravnú situáciu v severozápadnom a strednom Nemecku. Problémy na mnohých miestach spôsobili predovšetkým popadané stromy.

Jeden z nich spadol na koľaje severne od Dortmundu, prechádzajúci vlak doň narazil a čiastočne sa vykoľajil. Pri nehode sa nikto z cestujúcich nezranil. Vyvrátený strom zablokoval tiež dôležitú regionálnu železničnú trasu medzi Düsseldorfom a mestami Aachen.

Pri Limburgu v západnej časti spolkovej krajiny Hesensko strhol padajúci strom trakčné vedenie a spôsobil meškanie vlakov na trase do Frankfurtu nad Mohanom. Hesenská polícia vyzvala vodičov, aby sa mali na pozore pri prejazde lesnými úsekmi.

Na hore Pilatus pri švajčiarskom Lucerne meteorológovia namerali rýchlosť vetra 195 kilometrov za hodinu. To je podľa nich najsilnejší vietor zaznamenaný od začiatku meraní v roku 1981. V Kantone Fribourg sa zrútilo niekoľko striech, nikoho ale nezranili.

Silný vietor a sneženie komplikoval dopravu aj v Českej republike.