Sankcie západných krajín zvyšujú v Rusku dopyt po automobiloch vyrobených v Číne. Tento nárast by mohol pokračovať dovtedy, kým budú sankcie platné. Novinárom to povedal manažér čínskeho zväzu výrobcov áut CAAM Sü Chaj-tung.

Na ruskom trhu je stále obrovský dopyt, jeho uspokojenie však nemusí nevyhnutne závisieť len od dovozu, upozornil Sü. Čínske automobilky sa tiež snažia montovať vozidlá v Rusku. Vývoz čínskych áut do Ruska podľa neho porastie v najbližších dvoch až troch rokoch, potom zrejme čínske automobilky zvýšia výrobu priamo na ruskom trhu.

Podľa údajov zväzu bolo Rusko za prvých sedem mesiacov tohto roka najväčšou destináciou pre vývoz áut z Číny. Celkovo sa do Ruska vyviezlo 464-tisíc áut. Druhé bolo Mexiko s vývozom 224-tisíc vozidiel.

Vlani bolo Mexiko s 254-tisíc vozidlami najväčším dovozcom čínskych áut. Rusko bolo so 162-tisíc vozidlami vlani piatym najväčším dovozcom.

Dovezené autá z Číny sa teraz na predaji áut v Rusku podieľajú 49 percentami. Pred vojnou, konkrétne v júni 2021, tento podiel predstavoval sedem percent, ukazujú údaje analytickej spoločnosti Autostat. Čínske firmy zároveň montujú svoje autá v Rusku a preberajú továrne uvoľnené západnými automobilkami.

Čínske automobilky sa čoraz viac obzerajú po zahraničných trhoch, aby kompenzovali silnú konkurenciu a slabnúci dopyt na domácom trhu, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 65 archív Petrohrad - Na archívnej snímke zo 14. septembra 2022 muž kráča okolo loga ruského štátneho energetického giganta Gazprom počas medzinárodného fóra o skladovaní zemného plynu v Petrohrade. Gazprom oznámil, že v nedeľu 25. septembra 2022 prepraví do Európy potrubím cez Ukrajinu 42,4 milióna kubických metrov (m3) plynu, čo je rovnaký objem, aký uvádzal v predchádzajúcich dňoch. Európsky trh s plynom tak citlivo reaguje na akékoľvek potenciálne narušenia dodávok po zastavení plynovodu
Neprehliadnite

Cenové rozdiely na geopolitickom poli: Rusko predáva plyn Číne výrazne lacnejšie ako Európe