Vlády západných krajín mobilizujú svojich výrobcov zbraní, aby zvýšili ich výrobu a doplnili zásoby, ktoré po šiestich mesiacoch podpory Ukrajiny výrazne klesli, píše Euractiv.
Stretnutie riaditeľov
Americký minister obrany Lloyd Austin tento týždeň ohlásil stretnutie šéfov pre vyzbrojovanie zo spojeneckých krajín. Cieľom je navrhnúť dlhodobé plány týkajúce sa zásobovania Ukrajiny a doplnenia vlastných rezerv zbraní.
„Budú diskutovať o tom, ako vedia naše zbrojárske priemyselné základne najlepšie vyzbrojiť budúce ukrajinské sily kapacitami, ktoré potrebujú,“ priblížil Austin počas stretnutia na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Vojnovú snahu Ukrajiny v súčasnosti podporuje 50 krajín.
Námestník amerického ministra obrany pre akvizície a zabezpečenie zbraní Bill LaPlante v piatok informoval, že stretnutie riaditeľov sa bude konať 28. septembra v Bruseli.
Kľúčová obnova arzenálu
Krajiny NATO disponujú rôznymi zbraňami, no sú medzi sebou kompatibilné. Muníciu vyrobenú v jednej z krajín Aliancie teda vedia použiť aj ostatní jej členovia.
Na začiatku vojny využívala ukrajinská armáda najmä zbrane a muníciu, ktoré zodpovedali ruským normám. V priebehu pár mesiacov sa jej ich zásoby minuli a Ukrajina sa stala závislou od podpory západných spojencov, ktorí jej začali dodávať zbrane v súlade s normami NATO.
Spojenci však museli načrieť do svojich obrovských zásob munície, ktoré si držali pre prípad, že by sa sami museli brániť útokom zahraničného agresora.
Je kľúčové, aby sa ich arzenál obnovil, konštatuje Euractiv.
Peniaze na obranu
EÚ v júli oznámila, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov vyčlení 500 miliónov eur na spoločné nákupy, aby doplnila zbrane, ktoré poskytla Ukrajine.
Prioritou sú protipancierové a protilietadlové raketové systémy a delostrelecká munícia kalibru 155mm.
Spojené štáty sa už na začiatku vojny stali hlavným dodávateľom zbrojárskej pomoci a zaviazali sa Ukrajine dodať zbrane v hodnote 15,2 miliardy dolárov. Súčasťou pomoci majú byť protitankové rakety Javelin či munícia kompatibilná s výzbrojou NATO.
Pomalá výroba
Pentagón dodal Ukrajine niečo okolo 180-tisíc nábojov kalibru 155mm. V Spojených štátoch ich vyrába iba jeden závod – General Dynamics v Scrantone. Mesačne sa mu podarí vyrobiť iba 14-tisíc kusov tejto munície.
LaPlante informoval, že v pláne je do troch rokov zvýšiť ich produkciu na 36-tisíc kusov za mesiac.
To čo by týmto tempom závod za rok vyrobil by nepokrylo ani polovicu toho, čo Washington Ukrajine za šesť mesiacov vojny poskytol.
Pentagón preto vyzval svojich spojencov, aby pomohli s obnovou rezerv a zvýšili produkciu vo svojich krajinách, uzatvára Euractiv.