Na Slovensku pocítili ľudia v utorok menšie zemetrasenie v Bratislave, Trnave, Šamoríne aj Nitre . TASR to potvrdil Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi. Zemetrasenie na Slovensku bolo podľa neho v dôsledku utorkového zemetrasenia v chorvátskom Záhrebe.

Csicsay uviedol, že zatiaľ evidujú 50 hlásení o zemetrasení z Bratislavy, Nitry, Trnavy, Trenčína, Serede, Topoľčian, Veľkého Krtíša, Komárna, Nových Zámkov a Šamorína. „Hlásenia sú z vyšších poschodí," podotkol. Viacerí Bratislavčania opísali svoje zážitky na sociálnej sieti. „O 12.21 sa normálne hýbal celý náš 12-poschodový dom v Petržalke. Dosť nepríjemný zážitok," napísala Katarína. Obyvatelia zasiahnutých mestských častí zaznamenali najmä pohyb kľúčov vo dverách, trasenie žalúzií, lustrov či ozdôb na stromčekoch.

Dvojica sa modlí za obete silného zemetrasenia a mohutných prívalových vĺn cunami z roku 2011, 11. marca 2019 v japonskom meste Iwaki v prefektúre Fukušima.
Neprehliadnite

Situácia je vážna. Počet prírodných katastrof sa podľa OSN od roku 2000 takmer zdvojnásobil

„Vyliala sa trochu voda z akvária, domáce zvieratá nereagovali," priblížila Barbora. Viacerí tiež opisovali chvenie gauča či postele. „Najprv vyskočil pes a začal kňučať. Potom začali šušťať žalúzie a trochu sa pohol luster a stromček. A ja som mala pocit, že ma sediacu na gauči berie do boku," dodala Kristína.

Podľa chorvátskeho portálu dnevnik.hr ležalo epicentrum tri kilometre od mesta Petrinja, kde hlásia značné škody, po celom meste počuť sirény. Podľa sily otrasov je možné hovoriť o najsilnejšom zemetrasení za posledné desaťročia.

Hasiči doteraz v súvislosti so zemetrasením nezaznamenali v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) žiadne škody ani zranené osoby. TASR to potvrdili z operačného strediska Krajského riaditeľstva (KR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave. „Operačné stredisko KR HaZZ v Bratislave zaznamenalo mierne zvýšený počet volaní od občanov," spresnili.